Anton Hrachovský Krimi

Bezvedomie a ťažké poranenia: Túra mladých Slovákov v Malej Fatre dopadla nešťastne

Pod Veľkým Rozsutcom sa vážne zranil 18-ročný slovenský turista. Mladíkovi pomáhali horskí i leteckí záchranári.

Ilustračný obrázok k článku Bezvedomie a ťažké poranenia: Túra mladých Slovákov v Malej Fatre dopadla nešťastne
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Pod Veľkým Rozsutcom sa v nedeľu 7. októbra okolo poludnia vážne zranil 18-ročný slovenský turista. Mladíkovi pomáhali horskí i leteckí záchranári, informovala Horská záchranná služba (HZS) na svojej internetovej stránke.

Skupina štyroch mladých turistov slovenskej národnosti vystupovala zo sedla Medziholie na Veľký Rozsutec, pričom jeden z nich sa po chvíli odpojil. Osemnásťročný chlapec pokračoval mimo turisticky značeného chodníka, kde sa v exponovanom teréne pošmykol a spadol. Po páde bol v krátkodobom bezvedomí, utrpel vážne poranenia hlavy, tváre a vnútorné poranenia.

Ťažké zranenia a transport do Žiliny

Prvú pomoc chlapcovi na základe telefonickej konferencie s operátorkou tiesňovej linky 155 poskytli kamaráti, ktorí k nemu zostúpili. Na miesto nehody boli pozemne vyslaní záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra a zároveň bola o súčinnosť požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, ktorá z heliportu vo Vrátnej vzala na palubu záchranára HZS. „Po príchode k zranenému turistovi pokračovali horskí záchranári v poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Následne bol na mieste nehody vysadený aj lekár leteckých záchranárov spoločne so záchranárom HZS. Po poskytnutí lekárskej pomoci zraneného chlapca záchranári pripravili na letecký transport a za pomoci navijaku ho spoločne s lekárom transportovali do sedla Medziholie. Tu ho naložili na palubu vrtuľníka a letecky dopravili do nemocnice v Žiline,“ uviedla HZS.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM