Slávka Kellová Tlačové správy

Zverte svoje deti do rúk opatrovateľky

Dnešná uponáhľaná doba nám niekedy nedovoľuje tráviť s našimi deťmi toľko času, koľko by sme chceli. Babičky a staré mamy môžu byť dnes viac vyťažené ako v minulosti. Ak nemáte na stráženie svojich detí inú spoľahlivú osobu, je tu ešte možnosť nájsť im opatrovateľku.

Ilustračný obrázok k článku Zverte svoje deti do rúk opatrovateľky
Foto: Slávka Kellová

Babysitting je stráženie detí, ktorý je vo svete celkom bežný. Služby profesionálneho opatrovania detí v súčasnosti už aj na Slovensku využíva čoraz viac rodičov, či už ako jednorázovú výpomoc alebo pravidelnú službu. Babičky, ktoré boli kedysi pre mladých rodičov obrovskou výpomocou pri strážení dieťaťa, sú dnes totiž čoraz viac zaneprázdnenejšie.

V prípade, že nie je nablízku babka, teta, dobrá priateľka či iní príbuzní, rodičia stoja pred problémom kam dať dieťa v čase ich neprítomnosti, aby bolo oň dobre a s láskou postarané. Iste ste aj vy neraz stáli pred problémom, ako zabezpečiť dieťaťu spoľahlivú a kvalitnú opateru.

„Jednou z výhod babysittingu je, že rodičia nemusia dieťa nikam nosiť, ostáva v domácom prostredí, ktoré mu je dôverne známe. V prostredí, ktoré dieťa pozná, vie kde má svoju obľúbenú hračku, sa cíti spokojne a bezpečne. Opatrovateľka tiež zachováva zaužívané zvyklosti dieťatka a rodiny tak, aby jej príchodom ostali neporušené,“ vysvteľuje pozitíva tejto služby Zuzana Žiaranová, majiteľka opatrovateľskej agentúry Lobelka v Liptovskom Mikuláši. „Výhodou na rozdiel od jasiel alebo škôlky, kde na jednu učiteľku pripadá aj niekoľko detí, je individuálny prístup opatrovateľky. Často sa tiež stáva, že v jasliach, kde sa deti nachádzajú v kolektive, ochorejú,“ dodáva.

Na opatrovateľku sa môžete spoľahnúť

Každá opatrovateľka, ktorá prichádza do domácnosti, už má za sebou skúsenosti s opatrovaním detí, väčšinou pedagogické alebo zdravotné vzdelanie, ktoré môže využiť v prípade neočakávaných udalostí. „Každá naša opatrovateľka prechádza pohovorom u profesionálneho psychológa, pedagóga a zdravotnej sestry. Následne, po úspešnom niekoľkofázovom výberovom konaní, sú opatrovateľky odborne školené. V prípade pravidelného opatrovania majú rodičia, po vzájomnom rozhovore, možnosť vybrať si na základe konkrétnych požiadaviek z našich opatrovateliek,“ približuje kvality svojich opatrovateliek Zuzana Žiaranová.

Každá opatrovateľka musí rešpektovať denný režim a zvyky dieťaťa a taktiež výchovné pravidlá, ktoré sú v rodine zavedené. Opatrovateľka trávi s dieťaťom čas efektívne a poučne, nejde pri tom len o bežné aktivity ako hranie, jedenie či uloženie k spánku, ale aj o vzdelávanie formou hry. „V aktivitách opatrovateľky nie je zahrnuté upratovanie v domácnosti. Musí však upratať po dieťati aspoň tak, aby domácnosť klienta bola vždy pre dieťa bezpečná a čistá,“ dodáva majiteľka opatrovateľskej agentúry.

Starostlivosť o choré dieťa

Každému rodičovi sa môže stať, že pracovná vyťaženosť mu zabráni nájsť si voľný čas v prípade neočakávanej choroby dieťaťa. Aj v takýchto prípadoch sa môžete spoľahnúť na svoju opatrovateľku aj v prípade, že starostlivosť o svoje dieťa potrebujete len na pár hodín. Taktiež môžete túto službu využiť pri návšteve pediatra.

Niektoré výdavky štát prepláca

V prípade, že máte dieťa mladšie ako tri roky a musíte alebo sa chcete vrátiť do práce, je dôležité vedieť, že štát prepláca aj výdavky na opatrovateľky do výšky 230 eur. V prípade, že dieťa trpí dlhodobejšími zdravotnými problémami, je možné žiadať o tento príspevok až do šiesteho veku dieťaťa. Bližšie informácie o tejto možnosti štátneho príspevku nájdete TU.

Kde nás nájdete:

  • Lobelka, s.r.o
  • Palúčanská 54/371, 031 01 Liptovský Mikuláš
  • +421948920191

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM