Zelené plochy bez mena: Návrh na ich pomenovanie môžete dať aj vy
Na území Liptovského Mikuláša sa nachádzajú zelené plochy, ktoré majú svoj názov len vďaka ústnemu podaniu obyvateľov. Sedem z nich teraz čaká na svoje oficiálne meno.
Pri liptovskomikulášskej radnici vznikla názvoslovná komisia, ktorá navrhla názvy siedmych pomenovaní parkov a zelených plôch v Liptovskom Mikuláši a mestských častiach. „Účelom je dosiahnuť kontinuitu desiatky rokov tradujúcich sa pomenovaní, ako aj historického významu verejných priestranstiev, v našom prípade vyhradených území parkovo upravenej zelene,“ vysvetľuje Dana Guráňová, vedúca útvaru mládeže, školstva a športu v Liptovskom Mikuláši. „Chceme, aby sa s navrhnutými názvami stotožnila väčšina obyvateľov nášho mesta. Preto sa k návrhom môžu vyjadriť,“ dodáva.
Pri návrhoch pomenovaní názvoslovná komisia prihliadala na historicky zaužívané názvy, ktoré sú obyvateľom mesta blízke a majú historickú výpovednú hodnotu. Obyvatelia môžu svoje návrhy a pripomienky zasielať Mestskému úradu v Liptovskom MIkuláši do konca mája tohto roka.
Na svoje oficiálne meno čaká park nachádzajúci sa na sever od Domu služieb v centre mesta, ktorý názvoslovná komisia nazvala pracovne Rohonciho záhrada. Rohonci bol majiteľom hotela Kriváň, ktorý túto záhradu využíval na tanečné zábavy a kultúrne aktivity v letnom období. V centre mesta môže tiež pribudnúť Park spomienok, ktorý nahradil židovský cintorín na Štúrovej ulici ohraničený zo severu a juhu cestnou komunikáciou. Park Márie R. Martákovej môže vzniknúť na križovatke ulíc 1. mája a Kpt. Nálepku. Meno dostane po Márii Rázusovej Martákovej, ktorá je významnou rodáčkou z Vrbice, sestra básnika a politika Martina Rázusa.
Park Kubíniovcov je navrhnutý v mestskej časti Demänová južne od Domu kultúry ohraničený zo severu, východu a juhu cestnou komunikáciou. Mikuláš Jubínyi je rodák z Demänovej, ktorý pôsobil ako významný archeológ a historik. Svoju archeologickú zbierku venoval Slovenskému národnému múzeu v Martine. Jeho brat Alexander Kubínyi bol významným právnikom, bibliografom, autorom prvej uhorskej právnickej bibliografickej a lexikografickej práce.
Pre zelenú plochu rozliehajúcu sa severne a južne od Domu kultúry v Iľanove, ohraničenú cestnou komunikáciou zo západu a z východu potokom Iľanovka, navrhla komisia pomenovanie Iľanovský park. Park Ivana Laučíka môže vzniknúť na Nábreží Dr. Aurela Stodolu v časti od mosta do Ploštína a Iľanova po radové garáže oproti Areálu vodného slalomu. Ivan Laučík sa zapísal do slovenskej literatúry ako básnik. Pôsobil aj ako prekladateľ, esejista a pedagóg.
Siedmou plochou navrhnutou na nové pomenovanie je Park Margity Dobrovičovej na Nábreží 4. apríla od mosta do Ploštína a Iľanova cez Nábrežie Janka Kráľa po objekt Lodenice na Vajanského ulici. Margita Dobrovičová sa narodila v Liptovskom Mikuláši. Svoje rodné mesto počas života reprezentovala ako poetka a prekladateľka napriek svojmu telesnému postihnutiu.
