Tomáš Batiz Rôzne

Veľký obdiv: 300 účastníkov Barlatónu pomohlo Maťkovi, ktorý je v bdelej kóme

Výťažok z celého podujatia ide Maťkovej rodine na nákup špeciálneho kočíka.

Ilustračný obrázok k článku Veľký obdiv: 300 účastníkov Barlatónu pomohlo Maťkovi, ktorý je v bdelej kóme
Zdroj: TASR

Približne sedemkilometrovú trasu Barlatónu, benefičného symbolického prechodu na podporu hendikepovaných v regióne Liptova, prešlo z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku takmer 300 zdravých i zdravotne znevýhodnených, športovcov aj nešportovcov, peších, bežcov a cyklistov. Svojou účasťou tak pomohli päťročnému Maťkovi Pončákovi z Podturne, ktorý má pľúcnu hypertenziu a po operácii zostal v bdelej kóme.

„Výťažok z podujatia sme sa rozhodli venovať Maťkovej rodine na kúpu špeciálneho kočíka. Je navrhnutý presne pre potreby hendikepovaných, dá sa polohovať a zároveň prispieva k zdravému vývoju chrbtice dieťaťa. Tiež má rôznorodé využitie, rodičia si ho môžu pripnúť aj k bicyklu,“ povedala Jana Mrlianová z Komunitnej nadácie Liptov, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

Špeciálny elektrický vozík

Pri zrode myšlienky organizácie Barlatónu stáli dvaja hendikepovaní kamaráti – umelecký rezbár Dalibor Novotný a básnik Ivan Šobáň z Liptovského Hrádku. „Komunitná nadácia Liptov veľmi pomohla aj mne, keď mi zakúpila špeciálny elektrický vozík upravený pre moje potreby. Som rád, že teraz môžeme pomôcť malému Maťkovi. Teší ma, že sa táto myšlienka ujala a prišlo také množstvo ľudí, ktorým nie sú životy iných ľahostajné. Som dojatý,“ skonštatoval Novotný.

Prekonali očakávania

Nultého ročníka sa v minulom roku zúčastnilo len 20 Liptákov, počet účastníkov v tomto roku preto výrazne prekonal očakávania. „Práve pre toto sa oplatí podobné akcie organizovať. Prejsť celú trasu bolo pre nás veľmi náročné. V prvej etape slnko doslova pražilo a hlavne pre hendikepovaných je to veľká záťaž,“ dodala Mrlianová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM