Slávka Kellová Krimi

V Jasnej padla lavína: Nebezpečne strhla so sebou štyroch lyžiarov

V sobotu v skorých ranných hodinách sa v Jasnej pod Chopkom strhla lavína, ktorá so sebou zmietla aj štyroch nič netušiacich lyžiarov. Tí mali šťastie v nešťastí.

Ilustračný obrázok k článku V Jasnej padla lavína: Nebezpečne strhla so sebou štyroch lyžiarov
Foto: Slávka Kellová

V ranných hodinách nalyžovala skupina štyroch lyžiarov do Meteorologického žľabu. Hneď pri jednom z prvých oblúkov sa pod nimi odtrhla dosková lavína. Jednému z lyžiarov sa podarilo uniknúť ešte pred jej strhnutím, dvoch lyžiarov však strhla zo sebou a prešla s nimi celým žľabom. „Jedného zo strhnutých lyžiarov zanechala v polovici a druhého pri vyústení do Lukového kotla. Hneď po nahlásení sa rozbehla záchranná akcia, pri ktorej zasahovalo šesť profesionálnych horských záchranárov a jeden lavínový pes,“ informuje stránka Horskej záchrannej služby.

Záchranu navyše sťažovala silná víchrica, ako aj viditeľnosť, ktorá sa blížila k nule. Aj za takéhoto nepriaznivého počasia sa záchranárom podarilo lokalizovať všetkých strhnutých. Záchranári ich našli na povrchu laviniska. Dvaja strhnutí lyžiari totiž mali pri sebe lavínové vyhľadávače, ďalší dvaja nie. Našťastie však skončili na povrchu lavíny.

Dávajte si na horách pozor

Sneh je v tejto oblasti veľmi nerovnomerne rozmiestený. Na záveterných svahoch sa nachádzajú nestabilné snehové dosky a vankúše. Momentálne pre Nízke Tatry platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Odtrhnutá lavína mala skoro 400 metrov a strhnutí lyžiari prepadli cez pár skalných prahov. Kvôli silnému vetru, zvýšenému lavínovému nebezpečenstvu, nízkej viditeľnosti Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.

Foto: hzs

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM