Marcel Mojžiš Správy

V Demänovskej Doline sa hovorilo o plyne: Bude našou budúcnosťou?

Plyn sa v celosvetovom meradle javí ako veľmi perspektívna komodita na výrobu elektrickej energie. Jeho ceny by mali v budúcnosti skôr klesať. Počas konferencie Energofórum v Demänovskej Doline to uviedol David Kučera zo spoločnosti PXE obchodujúcej s elektrinou.

Ilustračný obrázok k článku V Demänovskej Doline sa hovorilo o plyne: Bude našou budúcnosťou?
Foto: Slávka Kellová

„Účastníci našej burzy nás už dávnejšie vyzývali, aby sme začali organizovať obchod s plynom. Nevedeli sme, ako na to, pretože trh v Európe sa vyvíja rôzne a nevideli sme dostatočnú likviditu, ktorá by oprávňovala, aby sme sa pustili do obchodovania na našej platforme. Teraz sa zdá, že sme našli riešenie,“ vysvetlil Kučera.

Optimistickým vyhliadkam nahráva podľa neho dianie na trhu s plynom v USA. „Cena tamojšieho plynu neuveriteľne klesá a domnievame sa, že tento trend príde aj do Európy. Je to len otázka času, preto je namieste tvrdenie, že plyn sa skutočne stane palivom našej budúcnosti. V porovnaní s uhlím je oveľa ekologickejší, dá sa oveľa lepšie skladovať a dopravovať. Jednoducho, je to oveľa čistejší zdroj,“ zdôraznil.

„Neexistujú žiadne oprávnené obavy z rastu cien plynu. Skôr by sa mal diať opak. USA nedávno potvrdili existenciu zásob bridlicového plynu minimálne na sto rokov a začali jeho ťažbu. Popritom netreba zabúdať, že obrovské zásoby bridlicového plynu má tiež Čína. Svoje zásoby bude chcieť predať aj Rusko. Všetky tieto fakty budú stláčať ceny plynu,“ dodal Kučera.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM