Tlačové správy

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO PREDSTAVUJE 105. DIVADELNÚ SEZÓNU

Činohra, Opera a Balet Slovenského národného divadla predstavili premiérové tituly, na ktoré sa môžu fanúšikovia divadla tešiť v divadelnej sezóne 2024/2025. SND zároveň spustilo predaj predstavení novej sezóny aj abonentných balíkov.

Ilustračný obrázok k článku SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO PREDSTAVUJE 105. DIVADELNÚ SEZÓNU
Zdroj: Slovenské národné divadlo

Tím SND plánuje v novej sezóne pokračovať aj s úspešnými sprievodnými programami pre deti a dospelých a charitatívnym projektom Divadlo pre všetky deti.

Slovenské národné divadlo v septembri vstúpi do svojej 105. divadelnej sezóny s cieľom aj naďalej prinášať divákom kvalitné umenie a tiež pokračovať v úspešne rozbehnutých sprievodných programoch, zatraktívňovať služby a zvyšovať návštevnosť svojich predstavení.

„V novej sezóne sa snažíme zintenzívniť spoluprácu so zahraničnými divadlami. Naši diváci tak u nás v SND budú môcť vidieť divadlá z Francúzska, zo Slovinska aj z Českej republiky, jednu koprodukciu plánujeme s viedenským Schauspielhausom. Zvlášť by som tiež vyzdvihol fakt, že nová sezóna v SND dá veľký priestor ženám režisérkam, čo ma veľmi teší. V opere všetky premiéry budú režírovať ženy, v činohre sú sily rozložené presne na polovicu,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

Aj v novej sezóne bude SND pokračovať vo vzdelávacích programoch v Činohre SND a sprievodných podujatiach, ako sú Soboty v divadle, Divadelná kaviareň, Prehliadky historickej budovy SND, Detské divadelné prespávačky či Noc v divadle pre dospelých. V pláne je tiež iniciovať k vybraným predstaveniam Diskusný klub mladých.

Dôležitým projektom v novej sezóne bude aj naďalej charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti, prostredníctvom ktorého prišlo do divadla už takmer 1 300 detí a rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo so zdravotným hendikepom. Do konca júna to bude ešte približne 500 detí.

„Považujeme za dôležité sprístupňovať naše umenie rodinám a ľuďom, pre ktorých je vstupenka do divadla luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Ďalšie takéto projekty plánujeme rozvíjať aj vďaka príspevkom členov v Klube priateľov a mecénov SND, ktorý sme založili v marci a ktorý sa, verím, v novej sezóne rozrastie o ďalších cenných členov,“ vraví Drlička.

Jednou z výziev, ktorú vedenie SND považuje za mimoriadne dôležitú, je tiež úloha divadla prispieť k lepšej spoločnosti.

„Citlivo vnímame, ako veľmi je naša spoločnosť rozdelená, ako sa z nej vytráca slušnosť, úcta a tolerancia. Veríme, že umenie – a divadlo zvlášť – dokáže prispieť k tomu, aby sme boli k sebe milší, empatickejší a citlivejší. Slovenské národné divadlo vždy bude priestorom, kde slušnosť a rešpekt sú na prvom mieste, a inštitúciou, ktorá chce ľudí spájať, nie rozdeľovať,“ dodáva generálny riaditeľ.

ČINOHRA

Činohra SND pripravila v sezóne 2024/2025 desať nových titulov, v ktorých sa tvorcovia zamyslia nad novým fenoménom: slušnosť a súcit verzus vulgárnosť a victimhood. Teda obetovanie, v ktorom zabúdame na skutočné obete, ale obete sa vytvárajú z tých, ktorí nimi nikdy neboli. Táto sezóna by mohla byť i o tom, čo sa deje, ak agresivita más zvádza k vyhroteným činom, a či sa nájde sila kolektívneho vzopretia proti totalite, alebo je to už iba úloha bezmocného jednotlivca. Bude to sezóna západnej klasickej literatúry, v ktorej výrazný priestor dostávajú ženy režisérky.

Prvou premiérou novej sezóny bude v Sále činohry vzrušujúca dráma, nádherný básnický epos o vášni, láske a tradícii Krvavá svadba od významného španielskeho autora Federica Garcíu Lorcu v réžii Jána Luterána. Cez výrazné ženské hrdinky už v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia otvoril Lorca témy emancipácie, slobody, identity a ženskej roly v spoločnosti.

Adaptácia skvelého ironického románu Tajomstvo Santa Vittorie Roberta Crichtona prenesie divákov do roku 1943, do malebného talianskeho horského mestečka, ktoré sa po dvadsiatich rokoch Mussoliniho diktatúry prebúdza do novej éry. Ponúka temperamentný príbeh o tom, ako nebrať veci vážne, až kým nejde o život. Alebo o víno? Crichtonova predloha drsnou úprimnosťou, okorenenou sarkazmom a príkrou skratkou, pripomína napríklad Hellerovu Hlavu XXII. Na prvý pohľad ľahká komediálna glosa o nezlomnej talianskej povahe v réžii Aleny Lelkovej je aktuálnou metaforou o rozličných podobách vzdoru.

Zlu sa niekedy dá len vysmiať. Zo zahraničia zavíta do Činohry SND svetová rumunská dramatička a zároveň režisérka Gianina Carbunariu, ktorá pripraví pôvodný Autorský projekt, kde nebude chýbať súčasnosť a úvahy nad novými paradoxmi sveta, v ktorých nájsť dialóg už nie je ľahké.

V réžii Michala Vajdičku uvedie činohra dramatizáciu poviedok slávneho francúzskeho spisovateľa Guy de Maupassanta Guľôčka. Zdá sa, že život sa po vojne vracia do starých koľají. Moc, ktorá doteraz striehla v pozadí len ako nejasná hrozba, sa zrazu naplno prejaví. V hraničnej situácii sa prejavia charaktery ľudí a slávnostný deň sa mení na trpkú grotesku. Maupassant bol nemilosrdným pozorovateľom svojich súčasníkov. Jeho texty prekypujú iróniou, prekvapivými pointami a grotesknosťou, no zároveň veľmi hlbokým poznaním ľudskej povahy a života.

Štúdiu na úvod sezóny určite zaujme divadelný projekt Tatarka opierajúci sa o časť literárnej tvorby Dominika Tatarku (Prútené kreslá, Démon súhlasu, Sám proti noci). V réžii Dávida Pašku vytvorí obraz niekoľkých epoch/momentov minulého storočia Európy z autorovho pohľadu a vnútorného emocionálneho prežitku a zároveň sprostredkuje spoveď jedinca v čase masového a demagogického myslenia.

Následne v réžii Pavla Viechu osloví klasika. Molièrova absurdná komédia Zdravý nemocný. Od Molièrovych čias sa veda posunula a my už nemusíme podstupovať pochybné praktiky. Tak prečo to stále robíme?

Treťou premiérou v Štúdiu bude kľúčová hra absurdného divadla (z roku 1959), komédia Nosorožec Eugèna Ionesca v réžii Júlie Rázusovej. Ionesco, klasik literatúry 20. storočia, pôvodne rumunský autor, tvoriaci a píšuci vo Francúzsku, ukazuje, ako jazyk prestáva byť dostatočný nástroj na komunikáciu a dorozumenie a tragédiou sa stáva premena človeka. Metaforický obraz totalitnej spoločnosti sa stáva opätovne varovaním pred tým, s akou ľahkosťou dokáže spoločnosť opustiť svoje hodnoty a princípy.

Trpko-komická kolektívna meditácia o starobe a jej krutosti pod názvom Duchovia sú tiež len ľudia, ktorá je ponorom do vnútorného sveta seniorov, uzavrie nasledujúcu sezónu v Štúdiu v réžii Kamily Polívkovej.

Zaujímavé tituly sú na programe aj v Modrom salóne: napríklad pod pracovným názvom Gertrude Stein pôvodná hra z pera Terezy Trusinovej o pozoruhodnej a kontroverznej ženskej figúre 20. storočia, ktorá bola propagátorkou a mecénkou mužov ako Picasso, Braque, Hemingway, Matisse, Fitzgerald. Na pôde našej prvej scény dostáva príležitosť etablujúca sa režisérka Jana Wernerová, ktorá sa dosiaľ realizovala najmä v Divadle Na Peróne.

K bonusom činohernej sezóny patrí koprodukčný projekt medzi SND a Schauspielhaus Wien Am Fluss/Pri rieke – zamýšľanie sa nad stálou prítomnosťou histórie v réžii renomovanej nemeckej režisérky Christiane Pohle. Symbolicky sa tak prepoja dve najbližšie hlavné mestá na Zemi, ležiace na brehoch tej istej rieky.

Pribudnú hosťovania zahraničných európskych divadiel, ako je Comédie-Française, Drama Ľubľana a ND Praha. Na javisku Činohry SND sa predstavia aj slovenské divadlá – DJGT Prešov, MD Žilina a ďalšie.

Činohra SND bude aj v 105. divadelnej sezóne pokračovať v edukačných projektoch: Od textu po predstavenie, Hovorme o divadle a vo Workshopoch tvorivého písania; v diskusiách po niektorých predstaveniach – napríklad po inscenácii Budete mať luft!; cykle stretnutí na poctu osobnostiach Hommage; ďalej diskusiami so psychologičkami a psychológmi O duši a divadle či hosťovaní nezávislých divadiel. Z predchádzajúcich sezón ostáva v repertoári 45 titulov.

OPERA SND

Dramaturgia Opery SND kladie dlhodobo dôraz na vyváženosť diváckej atraktivity a umeleckých ambícií. Ponuku v sezóne tvorí vyše pätnásť rôznych operných titulov, komorné i väčšie koncertné podujatia. Veľkú pozornosť súbor Opery SND venuje detskému divákovi.

V divadelnej sezóne 2024/25 pripravuje operný súbor SND tri premiéry, ktoré sú koncipované ako tri výrazné pohľady žien – režisérok na tri známe témy.

Prvou premiérou Opera SND pokračuje v oslavách Roku českej hudby 2024 uvedením novej inscenácie zásadného diela Leoša Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Operná rozprávka pre dospelých zaznie v hudobnom naštudovaní svetovej dirigentskej hviezdy Juraja Valčuhu a v réžii medzinárodne renomovanej slovenskej režisérky Slávy Daubnerovej.

Jej pohľad na Janáčkovu operu je súčasnou a veľmi osobitou interpretáciou rozprávkového príbehu, ktorému dominuje sugestívna analýza medziľudských vzťahov a téma vzťahu človeka k prírode.

Druhou novinkou bude výpravné predstavenie pre celé rodiny – operná rozprávka Perníková chalúpka od Engelberta Humperdincka, ktorá zaznie v novom slovenskom preklade Jána Štrassera. Hudobne ju naštuduje mladý slovenský dirigent Maroš Potokár a réžie plnej fantázie, hravosti i humoru sa ujme Dana Dinková.

Tretia premiéra bude venovaná opernej klasike, obľúbenému dielu Giuseppe Verdiho Maškarný bál. Inscenáciu uvedie Opera SND v hudobnom naštudovaní nového šéfdirigenta Opery SND Tomáša Braunera a v réžii svetoznámej poľskej režisérky Karoliny Sofulak, ktorá tento tradične koncipovaný titul s úspechom pripravila v Dánskej kráľovskej opere v Kodani a v Nórskej opere v Osle. Jej pohľad prezrádza silné výtvarné cítenie, snahu o pochopenie minulosti a rešpekt ku geniálnej Verdiho hudbe.

Sezónu v Opere SND už tradične otvorí galakoncert venovaný významnej osobnosti slovenského vokálneho umenia. Po Petrovi Dvorskom, Edite Gruberovej a Lucii Popp ním tentoraz bude Ondrej Malachovský, dirigovať bude Marco Guidarini.

Opera SND bude aj v 105. sezóne pokračovať s dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom obľúbených Komorných koncertov SND. Pripravuje tiež silvestrovský a novoročný koncert i tradičné Letné gala na záver sezóny.

Činnosť Operného štúdia SND v podobe majstrovských kurzov a koncertov sa rozšírila aj o účinkovanie frekventantov v inscenáciách Opery SND.

V repertoári Opery SND v 105. sezóne nebudú chýbať obľúbené Verdiho opery ako Nabucco, La traviata či výpravná grandopera Aida. Diváci sa môžu tešiť aj na Carmen, Madama Butterfly a Predanú nevestu.

Po dlhšej odmlke sa do repertoáru vracia Pucciniho Tosca a Mozartov Don Giovanni. Pre celé rodiny sú určené Dvořákove opery Rusalka a Čert a Káča i Smetanova Hubička. Najmenší diváci môžu prvé stretnutie s operou absolvovať na detskom opernom hite Slava Solovica Muflón Ancijáš podľa rovnomenných kníh Braňa Jobusa.

BALET SND

Baletný súbor pod vedením riaditeľky Niny Polákovej bude aj v nasledujúcej sezóne pokračovať v nastavenej koncepcií uvádzať diela s pečaťou najprestížnejších choreografov sveta a zároveň prinášať štýlovo i obsahovo široké spektrum tanečných inscenácií, ktoré dokážu osloviť rôzne skupiny divákov.

Repertoár obsahuje baletné skvosty preromantizmu a romantizmu, tradičné klasické balety ruského cárskeho baletu, dramatické tituly vychádzajúce z literárnych predlôh, krátke tanečné formy rešpektujúce dynamiku 20. storočia i abstraktné choreografické plátna súčasnosti.

Repertoárová skladba uspokojí nároky milovníkov klasiky i modernizmu, fanúšikov dejových i symfonických baletov, vzťahových drám pre dospelých i rozprávok pre deti.

V sezóne 2024/25 uvedie Balet SND premiéru súčasnej choreografickej kompozície BOLERO X, ktorá nesie rukopis vyhľadávaného izraelského choreografa Shahara Binyaminiho. Ten vytvoril hypnotizujúcu pohybovú abstrakciu na ikonickú skladbu Mauricea Ravela pre personálne veľký tanečný súbor. Práve masa unisono tancujúcich interpretov vytvára na javisku vizuálne silný energetický obraz. BOLERO X bude uzatvárať program neoklasických diel – predchádzať mu budú choreografie MURMURATION Edwaarda Lianga a ENTROPY Craiga Davidsona, ktoré vedenie Baletu SND pre veľký úspech z predchádzajúcich sezón opätovne zaradilo do programu. Komponovaný program je prehliadkou choreografií, kde príťažlivá fyzikalita a súčasná pohybová forma naplnia očakávania aj najnáročnejších obdivovateľov baletného umenia.

Druhou premiérou v Balete SND bude tanečné stvárnenie Puškinovho veršovaného románu ONEGIN. Jeden z najkrajších dramatických titulov baletnej literatúry prichádza na scénu SND v choreografii legendárneho Johna Cranka a nádhernej klasickej scénickej výprave. Príbeh neopätovanej lásky, prerozprávaný v nádherných duetách a efektných zborových tancoch, vytvoril choreograf na melódie skladieb Piotra Iľjiča Čajkovského, ktoré pre potreby diela upravil Kurt-Heinz Stolze.

Súbor pokračuje v dlhodobej tradícii uvádzania baletných galakoncertov, ktoré organizuje na podporu Národného onkologického ústavu v Bratislave. Galakoncert Umenie pre život (25. a 26. 10. 2024) je príležitosťou obdivovať interpretačné majstrovstvo sólistov z prestížnych divadiel celého sveta a taktiež choreografické majstrovstvo rôznych pohybových estetík a epoch. Galakoncert je tiež umeleckým vyjadrením empatie k onkologickým pacientom a symbolickým poďakovaním zdravotníckemu personálu.

Nasledujúca sezóna ponúkne aj exkluzívny výber z troch ročníkov projektu Fashion Ballet pod názvom FASHION BALLET … the best of… (… to najlepšie z…). Mimoriadne obľúbený formát prináša na javisko pôvodnú choreografickú i kompozičnú tvorbu, ktorú do módnych výstrelkov obliekajú slovenskí špičkoví módni dizajnéri.

V repertoári Baletu SND ostáva divákmi obľúbený a vyhľadávaný titul Labutie jazero vo verzii legendárneho Rudolfa Nurejeva s nádhernou javiskovou výpravou Jordiho Roiga. Chýbať nebude ani milostná dráma Manon, ktorá nesie neopakovateľný choreografický rukopis sira Kennetha MacMillana a scénický vizuál Nicholasa Georgiadisa. Rozkošný titul Zle strážené dievča choreografa sira Fredericka Ashtona prináša atmosféru slnkom zaliateho vidieka a je určený pre celú rodinu.

Jeden z najvyhľadáva­nejších choreografov súčasnosti Edward Clug vytvoril abstraktný tanečný obraz Carmina Burana, ktorý vyniká geometricky čistou javiskovou kresbou. Chýbať nebude ani obľúbený komponovaný program Balet&SĽUK/Tancom k sebe. Na detské publikum čaká vianočný Luskáčik a obľúbený balet Narodil sa chrobáčik.

PREDAJ VSTUPENIEK NA SEZÓNU 2024/2025

Slovenské národné divadlo spustí predaj vstupeniek na nasledujúcu sezónu 2024/2025 už 17. apríla. Od tohto termínu si diváci budú môcť zakúpiť vstupenky na predstavenia Opery a Baletu SND do konca kalendárneho roka.

Vstupenky do SND si diváci môžu zakúpiť osobne v pokladnici SND alebo pohodlne online cez web Slovenského národného divadla. Elektronické vstupenky si diváci nemusia tlačiť, pri vstupe do sály stačí ukázať QR kód v telefóne.

Pre študentov stredných a vysokých škôl bude aj na 105. sezónu dostupný Študentský pas SND. Za zvýhodnenú cenu umožňuje držiteľom obsadiť nepredané miesta na akékoľvek predstavenie v repertoári SND vrátane premiér.

Diváci si pohodlne online môžu zakúpiť aj darčekové poukážky v hodnote 20, 35 a 50 eur a rovnako ich online aj využiť.

Takisto si návštevníci môžu online uplatniť aj študentské, učiteľské a seniorské zľavy vo vybraných kategóriách, ako aj zľavy pre osoby ZŤP. Rovnako majú možnosť využitia unikátnych zľavových kódov. Opera na svoje predstavenia ponúka aj možnosť zakúpiť si detskú vstupenku na akékoľvek miesto v sále za 15 eur.

Od 17. apríla budú v predaji aj abonentky na nasledujúcu sezónu. Abonentka je predplatená vstupenka na sériu vybraných divadelných predstavení. Obsahuje vstupenky na konkrétne sedadlo a konkrétne divadelné predstavenia, ktoré sa konajú na pevne stanovenom mieste a v termíne v rámci sezóny 2024/2025.

Novinkou tohto roka je možnosť zakúpiť si abonentku aj online na webe snd.sk.

Tento rok ponúka SND na výber až 5 abonentných balíkov:

 • PREMIÉRY OPERY A BALETU

  Inscenácie: Příhody lišky Bystroušky, Bolero, Perníková chalúpka, Onegin, Maškarný bál

 • NOVINKY ČINOHRY

  Inscenácie: Tatarka, Krvavá svadba, Zdravý nemocný, Tajomstvo Santa Vittorie, Autorský projekt, Nosorožec, Guľôčka, Duchovia sú tiež len ľudia

 • NÁROČNÝ DIVÁK

  Inscenácie: Příhody líšky Bystroušky, Kocúrkovo, Koncert na želanie, Konformista, Pes na ceste, Pred očami Západu

 • RODINNÝ BALÍK

  Inscenácie: Nebojsa, Muflón Ancijáš, Luskáčik, Čert a Káča, Perníková chalúpka, Zle strážené dievča

 • FESTIVAL EURÓPSKEHO DIVADLA

  Divadlá: Comédie-Française, Drama Ľubľana, ND Praha, SchauspielHaus Wien, DJGT Zvolen

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Slovenské národné divadlo
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM