Slávka Kellová Rôzne

Podľa exprimátora pamätnú tabuľu k 17. novembru ukradli

Primátor Slafkovský tvrdí, že tabuľu dal odmontovať, pretože sa k nej hlásili ľudia, ktorí nemali k Novembru 1989 žiadny vzťah. Na údajné odcudzenie pamätnej tabule pripomínajúcej 17. november 1989 zo Župného domu v Liptovskom Mikuláši upozornil býva

Takmer dva roky pripomínala okoloidúcim v centre mesta udalosti zo 17. novembra 1989. „Odhalili sme ju na znak občianskej úcty k tomuto pamätnému dňa. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Žiadne informácie o tom, že by niekto tabuľu odstránil legálne ako poslanci mestského zastupiteľstva nemáme,“ podotkol Blcháč. Podotkol, že ide o barbarský čin človeka alebo ľudí, ktorí si nevážia našu históriu. „Veríme, že sa páchateľov podarí odhaliť,“ dodal.

„Situácia s dvoma tabuľami je do istej miery komická. Predovšetkým preto, že k odkazu novembra 1989 sa pred dvomi rokmi prostredníctvom mestskej tabule hlásili z pozície moci ľudia, ktorí nemajú k tejto historickej udalosti žiadny vrúcny vzťah. Stáli vtedy buď bokom, alebo na opačnej strane barikády,“ vysvetlil súčasný primátor Alexander Slafkovský. Pred dvoma rokmi jemu a ďalším aktérom novembra 1989 v Liptovskom Mikuláši vtedajší primátor Blcháč skomplikoval umiestnenie pôvodne jedinej zamýšľanej tabule k 20. výročiu Nežnej revolúcie. Dodal, že sa rozhodol nariadiť odmontovanie tabule, aby ostala jedine tabuľa na autentickom mieste. „Teda na priečelí budovy, v ktorej sa v historicky dôležitom čase schádzali predstavitelia Verejnosti proti násiliu a KDH“. Mestom pred dvoma rokmi osadená tabuľa bola otočená chrbtom k námestiu, na ktorom sa v novembri 1989 zhromažďovali občania Liptovského Mikuláša. To má byť podľa Slafkovského – okrem kontroverzných okolností sprevádzajúcich jej osadenie – ďalším z dôvodov na odmontovanie.

Hovorca radnice Peter Lehotský poznamenal, že bývalý primátor sa mal informovať na radnici ešte predtým, ako začal zbytočne zaťažovať políciu „Ak si všimnete, že susedovi chýba na jeho dvore jeho auto, pôjdete za susedom, alebo na políciu?“ komentoval. „Zo strany pána Blcháča ide iba o mediálne divadielko,“ dodal.

zdroj: SITA foto: bloger.com

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM