Rôzne

Jedinečné zábery našej histórie: Aj Liptovský Mikuláš vytrápili v minulosti povodne

Slovensko v týchto dňoch sužujú rozsiahle povodne, ktoré sa našťastie, Liptovu vyhýbajú. Liptovský Mikuláš však vo svojich dejinách zažil niekoľko viac či menej ničivých povodní, ktoré pre pamiatku súčasníkov zachytávajú dobové fotografie. Pozrite sa s nami do histórie povodní v srdci Liptova.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečné zábery našej histórie: Aj Liptovský Mikuláš vytrápili v minulosti povodne
Foto: Slávka Kellová

Už od 16. storočia sa v listinách Liptovskej župy objavujú zmienky o povodniach. Vďaka dravosti Váhu sa opakovali takmer každoročne, najmä kvôli primitívnym protipovodňovým opatreniam. Zvlášť ničivá povodeň sa podľa historických prameňov vyskytla v rokoch 1683 a 1713.

O sto rokov neskôr postihla nielen Liptovský Mikuláš jedna z najničivejších povodní v histórii Liptova. V noci z 24. na 25 augusta 1813 sa začala vylievať voda z potokov a brala so sebou všetko živé aj neživé. Sile tejto povodne podľa historických dokumentov podľahli tisícky stromov, stovky domov a množstvo ľudských životov. Škody sa po nej naprávali len veľmi ťažko a jej stopy evidujú historické pramene ešte o 26 rokov neskôr.

Jednu z veľkých povodní si Liptovský Mikuláš pamätá z augusta 1925 a fotografia Martina Martinčeka zachytáva pravdepodobne veľkosť povodne z konca júna 1958, ktorá postihla predovšetkým vtedy ešte samostatné obce Vrbicu a Palúdzku, teda lokality v blízkosti Váhu.

Dnes sme v bezpečí!?

Aby sa takmer každoročne zaplavovaný Liptov vyhol prírodným živlom, vznikali na Váhu početné vodné diela a celková regulácia. Významným počinom bol vybudovanie Liptovskej Mary, pod ktorej povrchom zmizlo 13 dedín. Tvorí tak dodnes jednu z najväčších nádrží na Slovensku, ktorá dokáže nakumulovať a zadržať obrovské množstvo vody.

Foto: Múzeum Janka Kráľa

Podobný článok: Náhľad do histórie: Pozrite sa na dno Liptovskej Mary

Povodne v Liptovskom Mikuláš
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM