Piesne mikulášskeho rodáka spievali Duchoň, Kocianová i Laiferová: Vydajte sa po jeho stopách!
V Liptovskom Mikuláši sa narodil zakladateľ slovenskej populárnej hudby. Jeho sklady zdobia historicky prvú gramofónovú platňu so slovenskými piesňami. V stredu 1. októbra sa v rodnom meste vydajú po jeho životných míľnikoch.

Hudobný skladateľ a textár Dušan Pálka sa narodil 1. októbra 1909 v Liptovskom Mikuláši v rodine známeho garbiara Jána Pálku. Napriek právnickému vzdelaniu sa mu osudnou stala hudba. „Od roku 1954 sa ako umelec v slobodnom povolaní venoval iba komponovaniu hudby. Jeho prvou úspešnou skladbou sa stalo tango Nepovedz, dievčatko, nikomu,“ uviedla dokumentátorka Zuzana Nemcová z Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Prvá slovenská gramoplatňa
Na verejnosť sa pieseň dostala v roku 1934 na jednej platni spolu s Aranyosovým tangom Dita. Obe skladby interpretoval Štefan Hoza a išlo o vôbec prvú gramoplatňu so slovenskými nahrávkami. „V nasledujúcom období sa Dušan Pálka zaradil medzi najúspešnejších tvorcov populárnej piesne v Československu. Od polovice 3-tych do polovice 60-tych rokov patril medzi najhranejších autorov,“ priblížila Z. Nemcová.
Spievali ho Kocianová aj Laiferová
Jeho piesne majú vo svojom repertoári interpreti ako František Krištof-Veselý, Karol Duchoň, Hana Hegerová, Jana Kocianová, Marcela Laiferová a mnohí ďalší.
Medzi jeho najznámejšie skladby patria piesne Ešte raz ku tebe prídem, Prečo sa máme rozísť, So slzami v očiach, V Tatrách či rumba Nauč sa to odo mňa.
Spomienka na rodáka
V stredu 1. októbra sa o 16:00 hod. začne pred Informačných centrom bezplatná prehliadka s názvom Mikulášski umelci – Dušan Pálka. Po jednotlivých zastaveniach o živote rodáka zaznie o 17:00 hod. v Múzeu Janka Kráľa hudobná tvorba v podaní orchestra Art Septet Nicolaus. Na pôde múzea bude zároveň uvedená nová monografia popredného slovenského biografistu a genealóga Zdenka Ďurišku pod názvom Pálkovci – Príbeh rodu garbiarskych podnikateľov z Liptova.
Foto: MJK

