Krimi

Odsúdený kňaz z Liptovského Mikuláša: Najvyšší súd uznal porušenie zákona v jeho neprospech

Rimskokatolícky kňaz Vladislav S. uspel na Najvyššom súde (NS) SR so svojím dovolaním proti predchádzajúcemu rozsudku, podľa ktorého si mal za podvod pri predaji cirkevných pozemkov odsedieť 10,5 roka v najprísnejšom väzení. Potvrdila to Kancelária predsedu NS SR.

Ilustračný obrázok k článku Odsúdený kňaz z Liptovského Mikuláša: Najvyšší súd uznal porušenie zákona v jeho neprospech
Foto: Slávka Kellová

Podľa rozhodnutia NS SR z utorka 26. augusta nižší súd porušil zákon v neprospech kňaza, pretože jeho rozhodnutie bolo založené na nesprávnom právnom posúdení skutku, ktorého sa mal obvinený dopustiť. Prípad sa tak vráti na Krajský súd v Žiline, ktorý bude musieť znovu rozhodnúť.

Vladislav S. z Liptovského Mikuláša bol spolu s Ľubomírou H. odsúdený za to, že v roku 2008 pri predaji cirkevných pozemkov v Dovalove (mestská časť Liptovského Hrádku) za 420 000 eur si neoprávnene chceli nechať až 150 000 eur. Okresný súd v Liptovskom Mikuláši ich za to potrestal väzením na 12 rokov. Krajskému súdu sa to zdalo prísne, v auguste minulého roka im trest zmiernil na 10,5 roka. Krátko na to našli Ľubomíru H. mŕtvu. Denník Nový Čas vtedy informoval o tvrdeniach susedov, podľa ktorých neuniesla predstavu, že pôjde vo väzenia. Na uznanie viny zareagoval aj diecézny biskup, ktorý podľa denníka zabezpečil, že Vladislav S. už nebol štatutárnym zástupcom žiadnej cirkevnej organizácie.

Procesu na cirkevnom súde sa kňaz obávať nemusí. Kancelár biskupského úradu Spišskej diecézy Peter Majcher pre TASR uviedol, že cirkev v tomto prípade nemá dôvod zasahovať, keďže s kňazom prebehol proces na civilnom súde.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM