Slávka Kellová Rôzne

Novinky v poistení dohodárov

Aktuálne zmeny zákona o sociálnom poistení sa výrazne dotkli zamestnancov pracujúcich na dohodu. Prečítajte si o aké zmeny ide.

Ilustračný obrázok k článku Novinky v poistení dohodárov
Foto: Slávka Kellová

Od 1. januára 2013 musí zamestnávateľ za dohodára odvádzať poistné. „Zamestnanci pracujúci na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom sú po novom povinní platiť nemocenské a dôchodkové poistenie aj poistenie v nezamestnanosti. Toto platí za predpokladu, že nie sú poberateľmi starobného, invalidného dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku alebo výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku,“ približuje odvodové povinnosti Mária Vozárová, vedúca oddelenia poistného v pobočke Sociálnej poisťovne v Liptovskom Mikuláši.

Dohodári s nepravidelným príjmom, ďalej aj dohodári, ktorí sú poberateľmi dôchodkov a majú pravidelný mesačný príjem z dohody a žiaci alebo študenti pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študenta, sú povinní platiť len dôchodkové poistenie.

Zamestnávateľ vo všeobecnosti prihlasuje dohodárov do registra Sociálnej poisťovne pred vznikom ich povinného poistenia. Najneskôr tak musí spraviť pred začatím výkonu činnosti zamestnanca – dohodára a odhlasuje ich najneskôr v deň nasledujúci po zániku poistenia.

„Už len do 31. januára 2013 zostáva čas, do kedy musia zamestnávatelia prihlásiť dohodárov, ktorým dohoda vznikla pred 1. januárom 2013 a tento právny vzťah trvá aj v roku 2013, na povinné poistenie do registra poistencov Sociálnej poisťovne,“ zdôrazňuje Vozárová. „Lehota na prihlásenie dohodárov do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia do konca januára 2013 však neplatí pre dohody, ktorých dátum vzniku je po 31. decembri 2012,“ dodáva. V týchto prípadoch zamestnávateľ plní prihlasovaciu povinnosť v lehote pred vznikom povinného poistenia, najneskôr pred začatím výkonu činnosti.

Poistné za dohodára vždy odvádza zamestnávateľ. Splatnosť poistného, ak má dohodár pravidelný mesačný príjem, je určená podľa dňa určeného na výplatu príjmov zamestnancov. V prípade nepravidelného príjmu dohodára je jeho poistné splatné do 8. dňa druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM