Rôzne

Nezaplatíš, nemáš: V Pribyline nastavili pravidlá odberu vody v rómskej osade

Samospráve hornoliptovskej obce Pribylina sa darí po počiatočných problémoch udržiavať už viac ako štyri roky prevádzku odberného miesta na pitnú vodu. Vybudovali ju z vládnych prostriedkov v roku 2008 uprostred rómskej osady s 56 obytnými chatrčami a takmer 300 obyvateľmi.

Ilustračný obrázok k článku Nezaplatíš, nemáš: V Pribyline nastavili pravidlá odberu vody v rómskej osade
Foto: Slávka Kellová

„Princíp je jednoduchý, voda tečie, keď nám osadníci uhradia zálohovú platbu. Nezaujíma nás, aké pravidlá si zaviedli medzi sebou, či sa poskladajú, alebo akým iný spôsobom dajú potrebnú sumu na úrovni 100 eur mesačne dokopy. Najprv skúšali, či by sa jasne nastavené pravidlá nedali obísť, ale postupne pochopili, že všetko čosi stojí,“ uviedol starosta Milan Kohút.

Obec podľa neho sleduje priebežne vodomer a keď sa blíži minutie finančnej zálohy, vyzve obyvateľov osady na zaplatenie ďalšej. „Hoci sa tento systém nerodil vôbec jednoducho a voda z kohútika preto viac ako rok vôbec netiekla, naučili sa ho vo vlastnom záujme riadne dodržiavať. V rámci reálnych možností to funguje celkom dobre,“ skonštatoval starosta.

Zároveň pripomenul, že zriadené odberné miesto kvalitnej pitnej vody z obecného vodovodu priamo v rómskej osade je aj preventívnym opatrením voči epidémiám, ktoré hrozia pri používaní vody z neďalekej rieky. „Podstatné je, že obyvatelia dokážu dodržiavať dohodnutý režim a včas vyzbierať zálohu, aby sme nemuseli radikálne pristúpiť k odstaveniu vody,“ skonštatoval Kohút.

„Oplatilo sa, že sme nepodľahli počiatočným emóciám a tlaku, aby sme vybudované odberné miesto spustili do prevádzky len tak bez nastavených pravidiel. Zatiaľ funguje od jari do jesene, ale obyvatelia sa na nás už obrátili s ústretovou požiadavkou, že si ho na vlastné náklady zaizolujú proti mrazom, aby ho mohli používať aj v zime. Ak priložia ruky k dielu, sme za,“ dodal starosta.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM