Rôzne

Naši vodáci povedali drogám nie

Občianske združenie ,,Slovensko bez drog" existuje na Slovensku od roku 2010 ako súčasť medzinárodnej siete neziskových organizácii. Zaoberajú sa primárnou drogovou prevenciou medzi mladými ľuďmi, najmä študentmi základných a stredných škôl, ktorým vysvetľujú, že drogy nie sú cesta k úspechu.

Ilustračný obrázok k článku Naši vodáci povedali drogám nie
Foto: Slávka Kellová

Hlavným cieľom Občianskeho združenia ,,Slovensko bez drog" je vysvetliť mladým ľuďom, ale aj dospelým, akú hrozbu pre nich drogy predstavujú a umožniť im, aby sa na základe pravdivých informácii vedeli rozhodnúť, či budú žiť život bez drog alebo s nimi. K mediálnej osvete, prečo povedať drogám nie, sa pripojila aj naša vodnoslalomárska špička – Alexander Slafkovský a Martin Halčin.

Lektor a prednášateľ Peter Remper, zo spomínaného občianskeho združenia, naposledy robil takýto druh osvety v liptovskomi­kulášskych školách v roku 2011 a stretlo sa to s veľkým ohlasom u žiakov a študentov. Cestu do srdca Liptova si našiel aj tento rok. ,,Väčšinou to bolo o poslucháčstve, ale niektorí sa aj vyjadrili, na iných bolo vidieť, že majú niečo za ušami, ale to asi patrí k veku 15, 16, 17 … rokov, možno aj menej v dnešnej dobe, že skúšajú," povedal Peter Remper.

Prednášky trvajú 45 minút, ako klasická vyučovacia hodina, počas ktorej sa preberajú témy prečo drogy škodia telu, mysleniu a iné. Ďalšie prednášky v Liptove by mali byť už v novom školskom roku. Najčastejšia téma medzi mládežou je alkohol, aj pre jeho veľkú dostupnosť. ,,Ľudia, ktorí predávajú alkohol a majú z toho profit, možno ani len netušia, že nabudúce im ten istý človek, ktorému predali alkohol, rozbije výklad. Drogy dostanú každého, bez ohľadu na to, či je vzdelaný, nevzdelaný. Čo človek nepozná, ho zabije. Drogy, ktoré sa predávali v ére hippies, boli úplne iné, ako terajšie drogy."

Peter Remper využíva pri svojej činnosti aj pomoc mediálne známych ľudí, osobností, ktoré niečo dosiahli, aby sa tiež prihovorili poslucháčom, divákom, prečo si zvoliť život bez drog. V Liptovskom Mikuláši oslovil vodnoslalomársku špičku – Alexandra Slafkovského ml. a novú nádej v tomto športe Martina Halčina. Pri otázke, či si niekedy k lepším výkonom pomohli drogami alebo podpornými prostriedkami, obaja odpovedali negatívne. ,,My sme vyrastali na tatrankách a minerálkach, tento svet dopingu nám je vzdialený. Robíme technický šport, my musíme byť 100-percentne nabudení, utlmujúce účinky napríklad marihuany, by nás odstavili od výkonu. K tomuto skôr inklinujú silové a vytrvalostné športy," vysvetlil Alexander Slafkovský ml.

,,Moja najväčšia droga je šport, okrem toho hudba, ktorá ma dokáže dobre nabudiť. Ani vo svojom okolí som sa nestretol, že by k tomu inklinovali. Treba sa venovať pozitívnym drogám, ako je šport a to je vlastne jediná droga, ktorú odporúčam," povedal Marin Halčin.

Občianske združenie Slovensko bez drog neoslovuje len športovcov, ale aj hercov, spevákov spisovateľov či iné zaujímavé osobnosti, ktoré môže ovplyvniť verejnú mienku a presvedčiť najmä mladú generáciu, že úspech sa môže dostaviť aj bez pomoci drog.

Autor: Petra Buková

Slovensko bez drog
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM