Pavol Tomčík Šport

Mikulášska atletická nádej: Mladučká Gajanová je majsterkou Moskvy!

Atlétka Gabriela Gajanová, členka atletického krúžku v Centre voľného času a ACK Liptovský Mikuláš, sa v drese Slovenska zúčastnila medzinárodných žiackych majstrovstiev Moskvy v atletike. Jej výkony vyrazili celému svetu dych.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášska atletická nádej: Mladučká Gajanová je majsterkou Moskvy!
Foto: Jozef Milan

Mladá mikulášska nádej sa na štadióne bratov Znamenských v konkurencii mladých atlétov zo štyridsiatich športových škôl 12 miliónovej Moskvy nestratila, nakoľko v behoch na 1500 metrov (výkon 4:58,40) a 800 metrov zvíťazila. „Na kratšej trati to bolo dokonca v osobnom rekorde 2:15,83, ktorým mimochodom splnila limit pre európske olympijské hry mládeže EYOF v Holandsku. Na tých sa však vzhľadom k mladému veku (14 rokov, pozn. autora) nemôže zúčastniť,“ nechal sa počuť Gabrielin osobný tréner Roman Králik, okrem iného i riaditeľ Centra voľného času v Liptovskom Mikuláši.

K výbornému výkonu Gajanovej v Moskve dopomohli domáce ruské silné súperky, ktoré Gabrielu v závere donútili k strhujúcemu finišu v boji o prvenstvo a k zlepšeniu osobného rekordu o neuveriteľných 6 sekúnd. K celkovej pohode potrebnej k dosiahnutiu najlepšieho slovenského tabuľkového výkonu na 800 metrov do 14 rokov prispela aj výborná organizácia podujatia, v rámci ktorého bola i prehliadka pamätihodností Moskvy a najmä Červeného námestia.

Roman Králik o Gabriele Gajanovej

Roky 2009 – 2012

Gabiku sme začali registrovať ako budúcu perspektívnu atlétku v roku 2009, keď mala 10 rokov. Bolo to na atletickej súťaži pre I. stupeň – Kinderiáde, kde skončila na 3. mieste. V roku 2010 zvíťazila na Behu olympijskeho dňa, kde ju prvýkrát kontaktoval tréner z atletického krúžku Centra voľného času Liptovský Mikuláš Tibor Pelach s otázkou, či by nechcela trénovať pod odborným vedením. Postupne, keď prichádzali ďalšie malé úspechy v podobe víťazstiev v Liptovskej bežeckej lige v sezóne 2011 na ňu, ako na talent upozornil Ivan Bubelíny gestor behov v Liptove. Gabriela začala trénovať spolu s dvojičkou Danielkou a mladším bratom Samkom pod dohľadom Tibora Pelacha a mňa v Centre voľného času od mája v roku 2012.

Súčasnosť

O tom, že je talent svedčí fakt, že za rok sa vypracovala na slovenskú mládežnícku reprezentantku v drese AC Kriváň Liptovský Mikuláš. Tak rýchlo v jej veku nebežala ani najlepšia slovenská atlétka Lucia Klocová. V Moskve si zlepšila osobný rekord na 800 metrov o 6 sekúnd a vytvorila najlepší historický slovenský výkon medzi 14-ročnými dievčatami, čo vzhľadom k tomu, že trénuje zatiaľ len trikrát do týždňa plus víkendy, kde absolvuje preteky, je fantastické. Tento rok postupne plánujeme jej konfrontáciu s dospelými. Dostali sme ponuku bežať v predprograme na Zlatej tretre v Ostrave, kde ako odmenu môže videť jamajského šprintéra Yuseina Bolta.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM