Monika Földešiová Tlačové správy

Martinus.sk: Skutočne nahradia elektronické knihy tie papierové?

V budúcnosti už ľudia nebudú listovať v knihách, ale prepínať strany v čítačkách e-kníh. Kto číta elektronické knihy a prečo? Najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus.sk vám prezradí, ako sa zmenilo čítanie e-kníh v našej krajine.

Ilustračný obrázok k článku Martinus.sk: Skutočne nahradia elektronické knihy tie papierové?
Zdroj: Dnes24.sk

Myslíte si, že typickými čitateľmi e-kníh sú teenageri či dvadsiatnici? Omyl! Bežným čitateľom e-kníh je žena vo veku od 31 do 45 rokov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobilo prednedávnom kníhkupectvo Martinus.sk. E-knihy dnes už zďaleka neoslovujú len technologických nadšencov a svoje výhody si nachádza väčšina skupín čitateľov. Napríklad mladší ocenia okamžitú dostupnosť knihy, starších už nemusí trápiť plná knižnica či príliš malé písmo v knihe.

Najobľúbenejším prístrojom pre čítanie e-kníh je čítačka e-kníh. Kým v minulosti najviac čitateľov e-kníh pozeralo do obrazoviek notebookov, dnes je najobľúbenejšia špecializovaná čítačka, ktorú používa viac ako 50 % čitateľov e-kníh. Hneď za čítačkami sú tablety, ktoré sa stali obľúbené najmä vďaka svojej multifunkčnosti. Prvenstvo čítačiek však dokazuje, že čitatelia nadovšetko preferujú vzhľad klasického papiera, neprekonateľnú výdrž batérie na jedno nabitie a možnosť čítať bez odleskov aj na priamom slnku. To všetko aj vďaka cenovej dostupnosti a vysokej úrovni čítačiek.

Raz vidieť je lepšie než stokrát počuť. Čitatelia, ktorí si zakúpili aspoň jednu e-knihu, oceňujú jej výhody omnoho viac než bežní čitatelia. Rýchlosť a jednoduchosť stiahnutia, nulové rozmery, ale aj nižšiu cenu považujú za dôležité pri svojom výbere. Za vôňou a dotykom klasickej knihy sa im cnie menej.

Súčasná ponuka e-kníh musí naďalej výrazne rásť. Až 50 % čitateľov e-kníh stále nakupuje výrazne viac tlačených kníh ako e-kníh. V prípade, že by všetky tlačené knihy mali aj formu e-knihy, len 14 % čitateľov e-kníh by si stále kupovalo viac tlačených kníh. Prakticky všetci čitatelia e-kníh by však na tlačené knihy úplne nezanevreli. Nejde o súboj: e-knihy a knihy sa výborne dopĺňajú. Napríklad knihu si čitatelia radi otvoria doma, e-knihu zas kdekoľvek inde.

Sťahovanie e-kníh je podľa čitateľov výrazne jednoduchšie. Vydavatelia v čoraz väčšej miere upúšťajú od ochrany e-kníh pomocou šifrovania (tzv. tvrdé DRM). Čitatelia už nemusia sťahovať a registrovať špecializované aplikácie. Ochrana sa presúva priamo do e-knihy, ktorá obsahuje informáciu o zákazníkovi, ktorý e-knihu zakúpil. Táto forma ochrany (tzv. sociálne DRM) čitateľov neobťažuje. Výhodou je, že takúto e-knihu je možné čítať na akomkoľvek štandardnom zariadení, či ľubovolnej aplikácii, ktorá čitateľovi vyhovuje.

Stiahnite si e-knihu a vyskúšajte výhody, ktoré takýto spôsob čítania prináša. Okrem toho, môžete e-knihu aj poslať ako darček niekomu inému. Ponuku viac ako 5000 e-kníh nájdete na www.martinus.sk/eknihy.

(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Martinus.sk: Skutočne nahradia elektronické knihy tie papierové?
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM