Liptovská Mara nám slúži už 40 rokov: Zaujímavosti o najväčšom vodnom diele, o ktorých možno netušíte!
Už je tomu 40 rokov, čo bola napustená Liptovská Mara. Pri príležitosti tohto okrúhleho jubilea vám ponúkame o najväčšom slovenskom vodnom diele celý kopec všakovakých zaujímavostí. Viete napríklad, koľko druhov rýb trvalo žije v tejto známej nádrži?
Najväčšie slovenské vodné dielo Liptovská Mara slávi v týchto dňoch okrúhle jubileum. „Pripomíname si 40. výročie od napustenia tohto vodného diela, ktoré po desaťročnom budovaní začalo svoju prevádzku. Bol to veľký zásah do života 14-tich obcí, z ktorých deväť bolo úplne vysídlených a päť čiastočne. Dielo plní dôležitú úlohu pri účelnom hospodárení s vodou na dolnom toku Váhu počas dlhodobého sucha a v čase extrémnych zrážok,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Supek počas slávnostného otvorenia výstavy o Liptovskej Mare v Bratislave.
„Ďalší jeho význam je výroba energie vodnej elektrárne, ktorá za 40 rokov dodala do siete 5480 gigawatthodín ekologicky čistej elektrickej energie. Nádrž je najväčšou slovenskou sypanou hrádzou, jej koruna má šírku sedem a dĺžku 1225 metrov. Doplnkovou funkciou je rybárstvo, rekreácia a šport,“ dodal Supek.
Už žiadne katastrofálne povodne
Aj predsedníčka Slovenského priehradného výboru Emília Bednárová vyzdvihla potrebu a dôležitosť jubilujúceho vodného diela pri regulácii toku vody, jej zadržiavaní a protipovodňovej funkcii. „Než sme pristúpili k výstavbe, boli tam v rokoch 1602, 1625, 1683 a ďalších katastrofálne povodne. Výstavbou sa ublížilo štyrom tisícom ľudí, ale vytvorili sa dlhodobé priaznivé podmienky mnohým ďalším obyvateľom v okolí. Architektúra diela výrazne zmenila ráz krajiny v prospech a význam života. Bol to dobrý počin vybudovať vodné dielo,“ konštatovala Bednárová.
Ostal len kostol a fara
Viacúčelové vodné dielo je pomenované podľa zaniknutej obce. Tá mala pred zánikom 329 obyvateľov a 61 domov. Ostal po nej len gotický kostol a budova fary. Zo všetkých obcí bolo presídlených 940 rodín a vyše 4000 obyvateľov. Dielo je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Vybudovala ho spoločnosť Váhostav, n. p., v rokoch 1965 až 1975 a náklady naň predstavovali 1 miliardu 8 miliónov Kčs. Pri výstavbe sa premiestnilo 11 miliónov kubických metrov zeminy, okolo 300 000 kubických metrov kameňa a vyše 400 000 kubických metrov betónu a železobetónu.
S objemom 360,5 milióna kubických metrov je Liptovská Mara najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Pri vzdutí na kótu 566 m n. m. zaplavuje územie s plochou takmer 27 štvorcových km. Vodné dielo pozostáva zo 43,5 m vysokej (konštrukčná výška je 52 m) zemnej priehrady s hlinitým tesnením a z vodnej elektrárne so štyrmi Kaplanovými turbínami s inštalovaným výkonom 198 MW. Na tejto stavbe prvej kategórie je technicko–bezpečný dozor vykonávaný meraniami na 994 miestach, čo je ročne 40.020 meraní.
Raj pre ľudí i zvieratá
Okrem kúpania v čistej vode sú tam ďalšie možnosti športovania: vodné lyžovanie, potápanie, windsurfing, jachting. K dispozícii je požičovňa vodných bicyklov a skútrov, člnov, nechýbajú ani vyhliadkové plavby loďou.
V nádrži trvalo žije 30 druhov rýb a Liptovská Mara sa stala významnou ornitologickou lokalitou, kde žije chochlačka vrkočatá, pomocník malý, potápač veľký, žeriav popolavý a iné druhy vtáctva. V blízkosti diela sa nachádza archeologická lokalita Havránok – keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tam aj múzeum v prírode.
Foto: ilustračné