Tomáš Batiz Vodný slalom

Lipták Grigar s istou účasťou v Tokiu: Teším sa na olympiádu

Hlavným cieľom slovenských reprezentantov na MS vo vodnom slalome boli miestenky na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V španielskom Seu d'Urgell splnili plán na tri štvrtiny.

Ilustračný obrázok k článku Lipták Grigar s istou účasťou v Tokiu: Teším sa na olympiádu
Zdroj: TASR

Slováci majú istotu účasti medzi mužmi v C1 a K1, v ženskej súťaži splnili „predsavzatie“ kajakárky. Singlistkám šampionát nevyšiel, ale dostanú šancu na reparát na ME 2020 v Londýne.

Osobitnú radosť mal po príchode domov Jakub Grigar. Ako jediný zo slovenských kajakárov sa prebojoval do finále, v ňom skončil na 10. mieste, ale najmä si ako prvý slalomár zabezpečil účasť v Tokiu. „Som rád, že som to uzavrel a môžem sa sústrediť na to, aby som podal na OH dobrý výkon,“ povedal v príletovej hale bratislavského letiska 22-ročný Grigar.

Hoci sa mu nepodarilo nadviazať na striebornú medailu z MS 2015, do finálovej jazdy dal všetko a ani s odstupom času nič neľutuje. „Možno by som trochu zmenil štart, ale nemyslím si, že by som príliš riskoval. Vo finále sa jazdí naplno, v spodnej časti mi už došli sily a potom sa s tým už ťažko bojovalo a prišla ľahká chyba.“

Najviac pozornosti pútali singlisti. Od silnej zostavy Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Michal Martikán sa očakávalo medailové umiestnenie. Trojica napokon splnila úlohu favoritov a vybojovala deviate zlato za sebou v hliadkach, celkovo jedenáste v histórii samostatného Slovenska. „Mám skvelý pocit. Na každých majstrovstvách skúšajú niečo nové, aby nás zosadili. Tu spravili detskú trať, aby to bolo tesné, ale aj tak sa potvrdilo, že sme najrýchlejší a naše víťazstvá neboli náhoda,“ povedal v piatok po pretekoch najúspešnejší singlista Martikán, ktorý získal 15. zlato na MS.

V individuálnej súťaži nadviazal na úspech iba Slafkovský, ktorý ako jediný postúpil do finále. V ňom iba tesne zaostal za pódiom a obsadil štvrté miesto. Hoci bezprostredne po dojazde do cieľa cítil sklamanie, s odstupom času však pookrial. „Teraz už mám dobrú náladu. Mám zlato, štvrté miesto najprv zamrzelo, ale už vidím cenu aj štvrtého miesta. Interná nominácia je rozbehnutá, miestenka vyjazdená, takže z môjho pohľadu úspešné majstrovstvá,“ povedal Slafkovský.

„Dnes byť v slalome do prvej päťky je 'bomba'a aj v Seu to tak bolo, o stupňoch víťazov rozhodovali chybičky,“ uviedol Alexander Slafkovský.

Okrem medailí a miesteniek do Tokia Slováci v Seu bojovali aj v internej kvalifikácii o OH. Slafkovský sa vďaka 4. priečke a zakopnutí krajanov dostal na čelo minitabuľky o sedem bodov pred Beňuša, Martikán je tretí so 60 bodmi. Tridsaťšesťročný Slafkovský má na konte mnoho medailí zo svetových či európskych šampionátov, trikrát získal prvenstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Vo výpočte úspechov má však jednu prázdnu kolónku – účasť na olympiáde. Štvrté miesto na MS mu však ukázalo, že má zmysel bojovať. „Jednoznačne ma to motivuje. Hlavne si to stále užívam, baví ma tréning a celá cesta za cieľom. Stále počúvam, že by sa patrilo dostať sa na olympiádu, ale tak to v športe nefunguje, človek si musí všetko poctivo vybojovať, verím, že sa cez zimu pripravím najlepšie ako budem vedieť a na ME to vypáli na výbornú. Dostať sa na olympiádu je však iba začiatok. Tam sa ide za celé Slovensko, takže je to trochu iné,“ dodal Slafkovský.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM