Krásny počin pre mikulášsku škôlku: Dostali peniaze z vydraženého obrazu
Obraz, ktorý bol predmetom dražby venovala rodina srbských insitných umelcov Knjazovicovcov.
Derniéra mimoriadne úspešnej predajnej výstavy Rámované myšlienky v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši bola výnimočne spojená s charitatívnou aukciou výtvarného diela. Obraz na tento účel venovala rodina srbských insitných umelcov Knjazovicovcov a výťažok z jeho dražby poputuje na činnosť liptovskomikulášskej Materskej školy (MŠ) Agátik.
„Veľmi sa chcem poďakovať za túto aktivitu. Nečakali sme to, preto z toho máme ešte väčšiu radosť. Môžem ubezpečiť, že peniažky použijeme na veľmi dobrý účel pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu,“ povedala Mária Adlerová, riaditeľka MŠ Agátik, ktorá v tomto roku oslávi 30. výročie svojho vzniku.
Obraz za 500 eur vydražilo občianske združenie Ľuďom Mikuláša.
Deti sú pokladom sveta
Knjazovicovci sú rodinne založení a deti považujú za najväčší poklad sveta. To je dôvodom, prečo sa autorka obrazu Nataša rozhodla venovať ho do aukcie. „Inšpiráciu čerpáme v prírode, všade okolo nás, pretože našou inšpiráciou je láska. Láska je motor, ktorý dáva veci do pohybu. Na mojich obrazoch koníky tancujú, spievajú, u mňa koníky neorú,“ uviedla maliarka Ana Knjazovic.
Predala sa polovica
„O obľúbenosti tohto typu umenia svedčí aj fakt, že počas výstavy sa takmer polovica obrazov predala. Tiež ma teší, že od vernisáže, ktorá bola začiatkom decembra si ju pozrelo viac ako 1000 ľudí,“ skonštatoval primátor Ján Blcháč, ktorý priznal, že súčasťou jeho súkromnej zbierky je aj niekoľko insitných obrazov.
Jan Knjazovic, jeho dcéra Anna a vnučka Nataša predstavujú tri generácie insitných umelcov slávnej maliarskej Kovačickej školy. Jej zakladateľom bol práve najstarší z nich Jan, považovaný za najvýznamnejšieho maliara insitného umenia na svete.
Známy bol tým, že sa na obrazy podpisoval jedným srdiečkom. Jeho dcéra Ana tento zvyk prevzala a podpisuje sa dvoma, najmladšia Nataša pridala tretie. Rodinu totiž spája láska.