Slávka Kellová Rôzne

Jeseň na cestách

Aj keď ešte stále prevláda slnečné počasie, podľa kalendára je tu jeseň a počasie postupne mení svoj ráz. Dlhšie noci, znížená viditeľnosť aj počas dňa, nízke teploty a zhoršené počasie prinášajú so sebou negatíva, na ktoré by vodiči nemali zabúdať.

Ilustračný obrázok k článku Jeseň na cestách
Foto: Monika Földešiová

Vodiči by sa mali v nasledujúcich dňoch pripraviť na častejšie hmly, dážď a s tým spojenú mokrú vozovku. Je veľmi dôležité v počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. „Pri šoférovaní treba držať volant dvoma rukami a zbytočne neriskovať predbiehaním. Použitie bezpečnostných pásov by malo byť samozrejmosťou. Za zníženej viditeľnosti prispieva k bezpečnej jazde najmä zníženie rýchlosti, ale aj používanie svetiel do hmly. Hmlové svetlá smie vodič použiť za hmly, dažďa alebo sneženia,“ odporúča preventistka Anna Poljaková z OR PZ v Liptovskom Mikuláši.

Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám. V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu so zverou je najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená. „Vodičom odporúčame v tomto období skontrolovať najmä osvetlenie vozidla, funkčnosť stieračov, a keď poklesnú teploty k nule, zájsť do pneuservisu a prezuť letné pneumatiky za zimné. V zimnom období by už mali byť zimné pneumatiky samozrejmosťou,“ dodáva Poljaková.

Niečo aj pre chodcov a cyklistov

Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Odporúčame radšej sa viackrát presvedčiť či je bezpečné cez cestu prejsť. „Týmto účastníkom cestnej premávky pripomíname povinnosť zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Stále evidujeme prípady, keď cyklisti za zníženej viditeľnosti jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných prvkov,“ upozorňuje preventistka. Výnimkou nie je ani jazda pod vplyvom alkoholu. Cyklisti by nemali preceňovať svoje schopnosti, treba zvážiť riziká, ktoré im hrozia v súvislosti so zníženou viditeľnosťou a mokrou vozovkou.

Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil jej bezpečnosť a plynulosť. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby neohrozil na živote a zdraví seba a ostatných a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.

foto: tasr

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM