Slávka Kellová Rôzne

Heliport zrejme nahradí pracovná plocha

Diskusia okolo výstavby heliportu pri liptovskomikulášskej mestskej časti Ondrašová pokračuje. Tunajší Stavebný úrad má podľa nariadenia Krajského stavebného úradu v Žiline prehodnotiť svoje pôvodné rozhodnutie o zamietnutí výstavby heliportu.

Krajský stavebný úrad (KSÚ) zrušil začiatkom februára 2012 pôvodné negatívne rozhodnutie Stavebného úradu a vydal rozhodnutie o opätovnom prehodnotení zámeru výstavby heliportu. Nestotožňuje sa totiž s dôvodom zamietnutia návrhu, ktorý popisuje, že vzlety a prechody vrtuľníkov by obmedzili funkčné využitie pozemkov vo výškovej úrovni podľa schváleného územného plánu. KSÚ poukazuje na to, že Stavebný úrad konal nad rámec svojich právomocí, keď toto stanovisko vydal bez relevantných podkladov, len na základe vlastného zhodnotenia. „Všetky stanoviská, na základe ktorých sme rozhodli, si necháme ešte preveriť expertnými organizáciami na to určenými. V prípade, ak oni povedia, že nemáme pravdu, tak rozhodneme, že pravdu má investor. Ja som však presvedčený, že sme postupovali v súlade so zákonom,“ hovorí primátor mesta Alexander Slafkovský.

Práce pokračujú

Napriek zdĺhavej šnúre rozhodnutí stavebných úradov investor pokračuje vo svojom pláne vyhliadkových letov pre turistov. Pôvodný zámer výstavby heliportu zatiaľ nahradí pracovnou plochou, ktorá mu umožní oficiálne lietať a nepotrebuje k nej povolenie od mesta. Proces schvaľovania v týchto chvíľach prebieha na Leteckom úrade SR. „Pokiaľ samotná plocha bude spĺňať podmienku prekážkových rovín a dokončíme zmenu prevádzkových príručiek firmy môžeme z pracovnej plochy lietať,“ vysvetľuje investor Cyril Fogaš. To by mohlo byť už o pár mesiacov. „Určite tak zviditeľníme mesto a pomôže to aj rozvoju cestovného ruchu,“ dodáva investor.

Investícia doteraz prekročila 3 milióny eur

„Papierová“ príprava, výstavba hangáru a kúpa helikoptér stála investora už nemalé peniaze. V prípade ak mesto opätovne neodobrí jeho zámer bude svoje peniaze žiadať späť a zaplatia to obyvatelia mesta. Vyjadrenia vedenia Liptovského Mikuláša sú však naďalej proti zriadeniu heliportu. „Budeme s ním o tom ešte rokovať. Stavebný úrad jednoznačne takéto podklady vydal a ja som ich len potvrdil. Odborný aparát mesta hovorí, že heliport je v rozpore s platným územným plánom mesta," reaguje Slafkovský.

Súvisiaci článok http://www.mikulas24.sk/clanky?…

foto: letyponadliptov

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM