Romana Buganová Samospráva

Dôležité upozornenie mesta pre majiteľov psov v Mikuláši: Na toto určite pozor!

Ak máte doma štvornohého miláčika, zbystrite pozornosť. Liptovskomikulášska radnica totiž prišla s dôležitým upozornením. Na čo dať určite pozor?

Ilustračný obrázok k článku Dôležité upozornenie mesta pre majiteľov psov v Mikuláši: Na toto určite pozor!
Zdroj: Dnes24.sk

Ak máte doma psíka, radnica upozorňuje, aby ste ho nezabudli prihlásiť do evidencie. Taktiež je nutné nahlásiť nebezpečného psa, ktorý v minulosti pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby ho provokovali alebo napadli.

Náčelník mestskej polície Marián Jančuška informoval, že každého majiteľa psa môže polícia na verejnom priestranstve kontrolovať a takisto môže od neho požadovať preukázanie známky. „V prípade, že majiteľ nenahlási skutočnosť, že jeho pes niekoho pohrýzol, dopúšťa sa podľa zákona priestupku, za ktorý mu môžu príslušníci mestskej polície uložiť pokutu až do výšky 165 eur,“ vysvetlil Jančuška.

Ľudia podľa neho nariadenie ignorujú, na mestskom úrade totiž evidujú len päť nebezpečných psov. Navyše podľa radnice ľudia zabúdajú aj na povinnosť prihlásiť psa do evidencie ako takej. Odhadom podľa nich evidujú len tretinu všetkých psov žijúcich v katastri.

„Za minulý rok sme na poplatkoch vybrali 37-tisíc eur,“ uviedla Anežka Makovická z mestského úradu. Mestskí policajti taktiež priebežne kontrolujú psov na území mesta.

„Ak sa pes nachádza na území viac ako 30 dní je majiteľ túto vec povinný nahlásiť na mestskom úrade z dôvodu povinnosti platiť daň za psa. Mestská polícia pri zistení nedostatkov môže uložiť pokutu do 33 eur,“ zdôraznil Marián Jančuška.

Poplatok za psa v bytovke je 43 eur za rok, v rodinnom dome necelých 11 eur, v podnikateľskom objekte 21 eur. Základom dane je počet psov, predmetom dane je pes starší ako šesť mesiacov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM