Slávka Kellová Rôzne

Bocianie hniezdo: Live kamera odhalila bocianiu neveru

DOPLNENÁ FOTOGALÉRIA! Bocianie hniezdo v Demänovej, ktoré sledujú kamery Správy Tanap-u z Liptovského Mikuláša, odhalilo neveru bocianej polovičky, keď sa v hniezde pred príchodom jej partnera z ničoho nič objavilo vajce budúceho potomstva.

Od začiatku apríla kamery Tanap-u prinášajú 24-hodinový nonstop prenos z bocianieho hniezda v Liptovskom Mikuláši, do ktorého sa každoročne po zime vracia verný bocianí pár. Až do zlomového momentu si pracovníci Tanap-u mysleli, že do hniezda prišiel ako prvý bocian, kým sa v hniezde neobjavilo vajce. **„Ráno o piatej mi volá zoológ, Ivan utekaj k počítaču, v hniezde je vajce. Myslel som si, že si zo mňa robí srandu. Až v tej chvíli im došlo, že to nie je bocian, ale bocianica,“ **povedal pre televíziu markíza ochranár a správca webu kukaj.sk Ivan Daráni.

Vyvrátili mýtus

Až do tejto chvíle boli zoológovia presvedčení, že do hniezda prilieta vždy ako prvý samec týchto sťahovavcov. Ako je však možné, že bocianica zniesla vajce ešte pred príchodom svojej polovičky, napriek tomu, že sa o bocianích pároch hovorí ako o monogamných zvieratách? Podľa ochranárov existuje možnosť, že došlo k nevere a k páreniu cestou na hniezdisko s iným bocianom, pretože partner „nevernice“ priletel do hniezda až o niekoľko dní neskôr. Hneď po príchode vajce z hniezda jednoducho vyhodil. Kedže partnerská nezhoda bola týmto zažehnaná, ochranári nevylučujú, že bocianica zniesla neoplodnené vajce.

Viac na http://kukaj.sk/

foto: profinet

bociany
11
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM