Rôzne

Vo Vavrišove vypukne revolúcia: Pozrite si legendárnu bitku aj jarmok so zlapaním Jánošíka!

Oživiť historické udalosti na Liptove a zároveň si pripomenúť 300. výročie súdu a popravy Juraja Jánošíka. S týmto cieľom sa Liptáci rozhodli nadviazať na sériu úspešných podujatí a priniesť návštevníkom Nízkych Tatier silný príbeh opradený legendami.

Ilustračný obrázok k článku Vo Vavrišove vypukne revolúcia: Pozrite si legendárnu bitku aj jarmok so zlapaním Jánošíka!
Foto: Slávka Kellová

Už 10. augusta 2013 vo Vavrišove v liptovskomi­kulášskom okrese vypukne revolúcia, ktorá bude verným obrazom udalostí Bitky pri Vavrišove z roku 1709. Veľkolepá akcia s názvom Z kuruca zbojníckym kapitánom bude oživením príbehu legendárneho Jánošíka. Liptáci si týmto podujatím pripomenú nielen jeho popravu, ale najmä pamätnú bitku pri Vavrišove z roku 1709. Práve v tomto roku sa stavovské povstanie Františka II. Rákocziho dostávalo do záverečnej fázy. Bitka pri Vavrišove patrí medzi menšie bitky povstania, avšak spôsob obrany a celkový výsledok bitky patrí medzi zvláštnosti vojenstva v tomto období na území Slovenska.

Podujatie sa začína ráno o 9:00 hod. otvorením jarmoku, na ktorom môžu diváci vidieť, ako sa vyberali dane, ale zároveň naživo zažiť zlapanie a odsúdenie Jánošíka.„Náv­števníci tiež uvidia pochod historických vojsk obcou a život vo vojenskom tábore. Na strelnici si zasa môžu vyskúšať dobové zbrane. Pripravené sú hry pre deti, ale aj kurucké prekvapenie. Po bitke nasleduje slávnostné defilé i dekorovanie vojsk a vyplatenie žoldu. Na záver sa všetci stretnú pri kuruckej vatre a zábave,“ pozýva Marcela Feriančeková, predsedníčka občianskeho združenia Hornoliptovský kurucký regiment Vavrišovo.

K najzaujímavejším bodom programu budú určite patriť ukážky bojov pri Vavrišove a príbeh ako sa stal z kuruckého vojaka zbojnícky kapitán. „Milovníci legiend o Jánošíkovi budú mať jedinečnú možnosť urobiť si obraz ako vyzeral prepad zbojníckej družiny, ale aj dolapenie jej členov a ich mučenie na dereši,“ dopĺňa Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

Návštevníci sa tiež dozvedia tie najzaujímavejšie informácie o udalostiach, ktoré hýbali Liptovom od historikov, ktorí sa týmto témam venujú. Pýtate sa, čo predchádzalo Bitke vo Vavrišove? V roku 1704 sa do rúk Rákocziho kurucov dostalo celé Slovensko. Vojnové pustošenie najviac postihlo poddaný ľud. V spomínanom roku vyhoreli obce Vavrišovo a Kokava. Jedna z posledných bitiek tohto povstania medzi kurucmi labancami sa odohrala práve v okolí obce Vavrišovo.

Kurucmi boli označovaní ozbrojení protihabsburgskí povstalci v Uhorsku medzi rokmi 1671 a 1711. Labancami sa prezývali cisárski vojaci v období veľkých uhorských stavovských povstaní v 17. storočí.

Foto: ilustračné

bitka pri vavrisove 2013 plagat
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM