Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žilinské?
Zdroj: TASR

Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žilinské?

Najnovšie rebríčky základných škôl na Slovensku ukázali aj to, ako sú na tom tie naše. Pozrite si žilinské základky v konkrétnych číslach.

Soňa Vanovčanová Rôzne Správy
Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žilinské?

Najnovšie rebríčky základných škôl na Slovensku ukázali aj to, ako sú na tom tie naše. Pozrite si žilinské základky v konkrétnych číslach.

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žilinské?
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktualizované rebríčky základných a stredných škôl na Slovensku.

V rámci aktualizácie doplnil INEKO najnovšie údaje o uplatnení absolventov SŠ, mimoriadnych výsledkoch žiakov, pridanej hodnote (PH) v slovenskom jazyku, výsledkoch štátnej školskej inšpekcie na školách, počtoch učiteľov a žiakov vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a informácie, do akej miery učitelia využívajú informačné technológie, podieli absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR, finančných zdrojoch škôl v prepočte na jedného žiaka a zapojení škôl do vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). My sme sa pozreli na to, ako po novom skončili základky z našich končín.

Prvenstvo putuje do Košíc

Po aktualizácii rebríčkov obhájila medzi ZŠ na celoslovenskej úrovni vedúcu pozíciu Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje Základná škola T. J. Moussona 4, Michalovce a na tretej pozícii eviduje INEKO dvojicu škôl so zhodným hodnotením – ZŠ na ul. Slov. partizánov v Považskej Bystrici a ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur.

V rámci Žilinského kraja skončila na prvom mieste ZŠ s MŠ Školská 49 v Mestskej časti Závodie v Žiline, druhé miesto za kraj patrí ZŠ Alexandra Dubčeka v Martine a treťou je ZŠ s MŠ J. Vojtaššáka v oravskom Zákamennom.

Žilinské základky

V celoslovenskom merítku sa v prvej desiatke umiestnila jedna zo žilinských základných škôl, a to Základná škola s Materskou školou Školská 49 v Závodí. Patrí jej šieste miesto.

Z rebríčka základiek v Žilinskom kraji má Žilina najlepšie umiestneného zástupcu na 1. priečke, a to ZŠ s MŠ Školská 49 v Mestskej časti Závodie v Žiline, ktorá dostala od INEKO celkovú známku 8,9. V prvej desiatke sa ešte umiestnili aj ďalšie žilinské základné školy. O niečo nižšie, na 4. mieste, skončila ZŠ na Námestí Mladosti 1, so známkou 8,0. Cirkevná ZŠ Romualda Zaymusa obsadila 6. miesto rebríčka so známkou 7,8 a v tesnom závese, na 7. mieste skončila ZŠ Karpatská 1, takzvaná päťka, s rovnakou známkou 7,8.

Upozornenie: Rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Do hodnotenia neboli zaradené školy s malým počtom žiakov, školy, ktoré majú aspoň 20 externých žiakov alebo aspoň 20 % externých žiakov a školy, ktoré majú aspoň 20 žiakov alebo aspoň 20 % žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín