Nový autobus v žilinských uliciach: Na Slovensku taký nenájdete

Dopravný podnik mesta Žiliny zaradil do prevádzky nový autobus. Ide o nový typ nový autobusov Solaris Urbino štvrtej generácie. Je prvým z celkovo štrnástich kusov, ktoré majú doplniť vozový park.

Soňa Vanovčanová

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. DPMŽ) zaradil 26. apríla do prevádzky nový autobus Solaris Urbino štvrtej generácie. Tento plne nízkopodlažný autobus je prvý zástupca z prebiehajúcej dodávky celkovo 14-tich kusov naftových autobusov spĺňajúcich emisnú normu Euro 6. Informoval o tom DPMŽ na svojich internetových stránkach.

Ako uvádza DPMŽ, nový autobus Solaris Urbino IV 12 je prvý svojho typu na Slovensku.

Pre obyvateľov Žiliny však podľa DPMŽ jeho dizajn nie je novinkou. „Už niekoľko mesiacov sa stretávajú s trolejbusmi postavenými na tejto platforme,“ konštatuje DPMŽ. Zmienený autobus podľa zverejnených informácií zvyšuje komfort cestujúcich nie len pohodlnými sedadlami, dopytovým otváraním dverí a klimatizáciou udržujúcou stabilnú teplotu v interiéri vozidla, ale aj USB konektormi pre dobíjanie mobilných zariadení.

Zároveň je vozidlo vybavené výklopnou rampou pre ľahší nástup cestujúcich na invalidnom vozíku, resp. systémom nakláňania podvozku, tzv. kneelingom. Interiér vozidla je snímaný bezpečnostným kamerovým systémom a vo vozidle je tiež tarifno-informačný systém najnovšej generácie pre poskytovanie informácií pre cestujúcich, ako aj na zabezpečenie ich tarifného vybavenia. Nechýba ani akustický systém pre informovanie slabozrakých a nevidomých cestujúcich.

„Som veľmi rád, že dnešný deň je ďalším míľnikom v modernizácii vozidlového parku našej spoločnosti. Cestujúcim v Žiline bol daný do užívania nový moderný autobus, ktorý spĺňa všetky nároky a kritériá na pohodlné a bezpečné cestovanie v mestskej hromadnej doprave v 21. storočí. Verím, že aj cestujúci autobusových liniek, na ktorých začal tento nový autobus premávať, si podobne ako tomu bolo u trolejbusov, na nový moderný vzhľad a komfort rýchlo zvyknú a budú spokojní s cestovaním nielen v tomto prvom autobuse, ale aj v ďalších trinástich rovnakej značky, ktorých dodanie očakávame na jeseň tohto roku“, uviedol riaditeľ Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o., Ján Barienčík.

Dodávka 14 kusov tohto typu autobusu nie je jediná investičná akcia do vozidlového parku autobusov v tomto roku. Okrem spomínaných naftových autobusov môže cestujúca verejnosť očakávať ďalší prírastok v podobe dvoch elektrobusov a 16 autobusov s hybridným pohonom, ktoré budú dodávané v rámci projektu „Modernizácia vozidlového parku nákupom autobusov MHD v Žiline“.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk