Od Vás

Neprofesionálni maliari sa činili: Tvorili pod Rozsutcom

Neprofesionálni výtvarníci, či amatéri, ako ich niektorí nazývajú, sa snažia využiť každú príležitosť, aby mohli svoje umelecké zručnosti i talent systematicky rozvíjať a rozširovať. A takí sú aj žilinskí umelci združení v Klube neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku.

Ilustračný obrázok k článku Neprofesionálni maliari sa činili: Tvorili pod Rozsutcom
Foto: Iveta Hrabovská

Tretí novembrový víkend strávili v plenéri v srdci Národného parku Malá Fatra, v atraktívnom prostredí horského hotela pod Sokolím vo Vrátnej. Dvadsaťjeden výtvarníkov sa rozhodlo, že 17. a 18. novembra si splnia svoj celoročný sen maľovať pod odborným vedením vo voľnej krajine.

Nie je nič lepšie pre výtvarného umelca, ako maľovať prírodu priamo v prírode“, hovorí jeden z lektorov akademický maliar Stano Lajda a hneď aj dodáva: „Má to neopakovateľné čaro. Len tu sa dá v obraze zachytiť atmosféra, viac porozumieme maľovaniu a popri všetkých zážitkoch sa vytvárajú aj nové hodnoty. Plenér je vyvrcholenie celoročnej práce umelca v ateliéri.“

Tieto slová potvrdil aj druhý lektor akademický maliar Andrej Mazúr. „Tu máme oveľa viac času s každým individuálne pracovať, ako na stretnutí v klube. A vidieť to aj na výslednej práci.“

Zvečnili najkrajšie miesta Malej Fatry

Lektori – profesionálni maliari a zároveň aj vedúci Klubov neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS pomáhali celé dva dni svojim zverencom používať nové výtvarné techniky, odvážne miešať farby a vytvárať tak zaujímavé kópie nádhernej jesennej prírody. A veruže bolo čo maľovať. Veď od hotela pod Sokolím je jeden z najkrajších pohľadov na Malú Fatru – priamo pred očami sa týči Veľký a Malý Rozsutec s Bobotami a hlavným hrebeňom – Stohom, Grúňom, Snilovským sedlom, Veľkým Kriváňom a bočným hrebeňom s Kraviarskym, Žitným, Baraniarkami či sedlom Príslop a Sokolím.

Ohromení účastníci

Jeden pohľad a dvadsiatka rôznych obrazov s odlišnými technikami i farbami – akryl, pastel, uhlík, akvarel, tempera. Výsledok práce výtvarníkov bol úchvatný. Mnohí sa priznali, že maľovanie v tomto krásnom prostredí, za pekného počasia a výdatnej podpory lektorov ich tak nadchlo, že za dva dni dokázali namaľovať aj 3–4 obrazy, čo by doma zvládli za niekoľko mesiacov.

„Človek sa vzdeláva celý život a počas týchto dvoch dní som opäť urobil pár krokov dopredu“, takto ohodnotil svoju účasť v plenéri Janko Remiš. Aj ďalší účastník Dušan Chilý potvrdzuje: „Pre mňa má plenér obrovský význam, je to cenná skúsenosť, veľa som sa naučil, okukávam, ako to iní robia. Sú tu bezvadní ľudia, poradia mi. Nikdy by som sám taký pokrok neurobil!“

Eva Mišuthová oceňuje na plenéri, že má blízko realitu a môže vernejšie zaznamenať, čo vidí okolo. Ale nadšená je aj výnimočnou až domáckou atmosférou s bylinkovými čajmi a dobrou kávou i speváckymi výkonmi Stana Lajdu. Jeden z najúspešnejších neprofesionálnych výtvarníkov Štefan Valica si oddýchne najlepšie pri maľovaní.

Magda Babíková oceňuje nové skúseností, „ktoré veľmi potrebujem!“ A dodáva: „Práca v kolektíve mi dáva podnet a inšpiráciu, pozorovaním iných pri práci a pod profesionálnym vedením môžem rásť. Som nesmierne vďačná nielen organizátorovi, ale aj iným inštitúciám, ktoré podporujú aktivity staršej generácie“.

Maximálna spokojnosť

Vďaka patrí Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline, ktoré systematicky podporuje celoživotné neformálne vzdelávanie i zmysluplné využívanie voľného času mladších i starších, napomáha rozvíjať talent neprofesionálnych umelcov a umožňuje im zdokonaľovať sa. A na to slúži aj plenér. Je o stretnutí ľudí s rovnakými záujmami, o spolupráci i vzájomnej pomoci. Nech nie je umelec sám so svojím talentom, nech mu ho pomáhajú rozvíjať aj ostatní a tým ho posúvajú dopredu. A v tomto plenéri, kde si neprofesionálni výtvarníci namaľovali ďalšie sny, boli všetci spokojní. Takto aktívne a zmysluplne ukončili „Rok aktívneho starnutia a medzigeneračného dialógu“, čo bolo aj jedným z cieľov plenéra. Krásny víkend mohli členovia Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS v Žiline stráviť aj vďaka podpore projektu „Maľujeme svoje sny“. Finančne ho podporil Žilinský komunitný fond, ktorý spravuje prostriedky venované Mestom Žilina.

Autor: Anna Lovritšová, KKS

Neprofesionálni maliari sa činili: Tvorili pod Rozsutcom
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie