Barbara Dallosová Správy

Neočkovaní do práce už len s testom: Ako na nový režim reaguje mesto Žilina?

Na pracoviskách bude od pondelka 29. novembra platiť režim OTP. Ako zamestnávateľ sa na novinku pripravuje aj žilinská radnica.

Ilustračný obrázok k článku Neočkovaní do práce už len s testom: Ako na nový režim reaguje mesto Žilina?
Zdroj: TASR/AP

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa, t.j. 29. novembra, možný vstup iba kompletne zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch prekonali.

Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať.

Každý týždeň

Testovanie budú zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, poveriť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania.

Zamestnávatelia zároveň zodpovedajú za dodržiavanie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej budú od nastávajúceho týždňa pracoviská fungovať v režime OTP. Vyplýva to zo zverejneného manuálu ministerstva hospodárstva pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

Za testovaného sa bude považovať zamestnanec, ktorý absolvoval antigénový samotest z nosa alebo zo slín pod dohľadom autorizovanej osoby za posledných najviac 7 kalendárnych dní alebo iný test.

Žilina reaguje

Ako uviedol hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík, aktuálne nariadenia radnica rešpektuje a plní, a to aj napriek tomu, že mestu niekedy chýbajú bližšie usmernenia a informácie.

„Podľa medializovaných informácií z rokovania Vlády SR bude náklady na zakúpenie certifikovaných testov na testovanie COVID-19 refundovať zamestnávateľom štát, zvýšené náklady teda predpokladáme len v súvislosti s prevádzkovaním odberného miesta pre našich zamestnancov,“ ozrejmil Miškovčík.

Odberné miesto pre svojich zamestnancov už mesto zriadilo, a to na Hornom vale 24 v mestských priestoroch. Funguje už od 26. novembra a prevádzku zabezpečuje Slovenský Červený kríž, územný spolok Žilina.

Testy preplatí štát

Podľa manuálu je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov v lekárňach či u distribútorov. Ministerstvo zdravotníctva má stanoviť regulovanú cenu týchto testov na päť eur za kus, ktoré bude štát kompenzovať.

Náklady za vykonanie testu uhradí štát zamestnávateľom vo výške jedného eura za zamestnanca. Celkovou sumou šesť eur za testovaného zamestnanca uhradí štát náklady mobilným odberovým miestam. Potrebné ochranné prostriedky zabezpečí zamestnávateľ na vlastné náklady.

Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka.

Kompletné informácie nájdete v manuáli na testovanie zamestnancov.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM