Rôzne Správy

Návšteva ministra zdravotníctva v žilinskej FNsP: Štát sem naleje milióny

Žilinská FNsP by mala v budúcom roku dostať finančnú injekciu od štátu. Podľa ministra Druckera urobia všetko preto, aby sa nemocnica už neocitla na poslednej priečke v hodnotení INEKO.

Ilustračný obrázok k článku Návšteva ministra zdravotníctva v žilinskej FNsP: Štát sem naleje milióny
Zdroj: TASR

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline dostane na budúci rok zo štátneho rozpočtu financie na nákup zdravotnej techniky, rekonštrukcie a infraštruktúru. Počas otvorenia zrekonštruovaného interného oddelenia nemocnice to vo štvrtok povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

„Prisľúbil som, že do žilinskej fakultnej nemocnice pôjdu v budúcom roku aj zo štátneho rozpočtu peniaze na nákup zdravotnej techniky v jednotkách miliónov eur. Rovnako pôjdu ďalšie peniaze v jednotkách miliónov eur na rôzne rekonštrukcie a nevyhnutnú infraštruktúru. Želalo by si to v desiatkach miliónov eur, ale je potrebné obnovovať aj iné časti,“ povedal minister zdravotníctva.

Rekonštrukcia interného oddelenia si vyžiadala investíciu 36.000 eur a nemocnica ju financovala z vlastných zdrojov. Lôžkovú časť oddelenia rozšírili o 27 postelí, vybudovali bezbariérové sociálne zariadenia, sprchy pre pacientov a personál. Súčasťou oddelenia je nový signalizačný systém a centrálny prívod kyslíka, ktorý je pre ošetrujúci personál prínosom, pretože nemusí voziť kyslíkové bomby.

Generálny riaditeľ FNsP v Žiline Igor Stalmašek pripomenul, že zmeny sa začali v nemocnici v rokoch 2014 – 2015. „Vláda poskytla nemocnici dotáciu práve na rekonštrukciu interného oddelenia, ktoré bolo vtedy v dezolátnom stave. Prakticky sa vraciame na počet lôžok, ktorý tu niekedy v minulosti v žilinskej nemocnici bol. Dnes sme prakticky na 133, v minulosti to bolo 150 lôžok. Bolo to nevyhnutné a určite to zlepší činnosť v celej nemocnici,“ uviedol Stalmašek.

Na margo posledného miesta žilinskej fakultnej nemocnice v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) podotkol, že nemocnica sa podľa neho už odrazila od dna.

„Budeme robiť všetko pre to, aby sa nemocnica pri ďalších prieskumoch už neocitla na poslednom mieste. Na to nám pomôžu aj prisľúbené finančné zdroje. Jediná možnosť je modernizovať, rekonštruovať, rozširovať,“ povedal Igor Stalmašek.

„A potom môžeme od personálu vyžadovať kvalitu, keď bude robiť v moderných priestoroch a dobre vybavených priestoroch,“ zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice.

Podľa ministra zdravotníctva je dobré, že sa robí porovnávanie nemocníc.„Ale veľká väčšina takýchto ukazovateľov je postavená na prieskume medzi pacientmi. My pripravujeme štandardné diagnosticko-terapeutické postupy, ktoré by mali byť platné v zdravotníctve už od budúceho roka. Postupne ich rozširujeme. Budeme mať najprv 31 špecializačných odborov. Tieto postupy sú z medicínskeho hľadiska smerodajné a mali by byť štandardné v rôznych oblastiach,“ dodal Drucker.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM