Webnoviny - Rôzne

Kým Maďari podľa Slotu nevysvetlia genocídu Slovákov, nič sa nevyrieši

Slovenskú národnú stranu (SNS) už unavuje stále tá istá pesnička Maďarskej republiky, ktorá "sa nás snaží vtiahnuť do konfrontácie napriek tomu, že na Slovensku sú práva národnostných menšín nadštandardné a v Maďarsku prebehla menšinová genocída

Vyhlásil to šéf národniarov Ján Slota. Podľa neho schôdzka premiérov SR a Maďarskej republiky Roberta Fica a Gordona Bajnaia nevyriešila zásadné problémy. Slota naďalej trvá na tom, že zdroj konfliktov je na maďarskej strane. „Ak nevznikne dohoda na reciprocite a nevysvetlí sa genocída Slovákov v Maďarsku, vzťahy sa nemôžu posunúť ďalej,“ uviedol Slota.

SNS tvrdí, že nechcela zasiahnuť do slovensko-maďarských vzťahov pred stretnutím premiérov a zdržiavala sa vyjadrení pre médiá, aj keď Bajnai opakovane klamal. Jeho slová označil Slota za zvrátenosti. „Týmto maďarské oficiálne politické kruhy len potvrdzujú, o čo im vlastne ide: nie o jazykový zákon, ani o dobré susedské vzťahy, o priateľské vzťahy v rámci EÚ, ale ide im jednoznačne o zrušenie Trianonu,“ dodáva Slota. Podľa neho je jedno, či krajinu viedli monarchisti, socialisti, komunisti, alebo súčasní „najväčší demokrati“, všetci idú v jednotnej línii Veľkého Uhorska. „Maďarská iredenta s ideou Veľkého Maďarska je pokrvným bratom kosovského problému s ideou Veľkého Albánska,“ myslí si Slota.

Predseda SNS opäť zopakoval, že spochybňovanie povojnových hraníc je neprijateľnou iniciatívou v modernej Európe a môže byť začiatkom vojny. Slovenská diplomacia na čele s ministrom zahraničných vecí je podľa Slotu pri riešení vzťahov s Maďarskom veľmi slabá, neefektívna a v defenzíve. „SNS bude tlačiť na slovenskú diplomaciu, aby prekazila teroristickú politiku južného suseda,“ nešetrí slová Slota. Strany SMK a Most-Híd označil za maďarskú piatu kolónu na Slovensku.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM