Tlačové správy

Kto má záujem zakázať hazard v Žiline?

Niektorí mestskí poslanci spolu s občianskymi aktivistami spustili v Žiline petíciu za úplný zákaz hazardu v meste. Reagujú tak na výsledky z posledného mestského zastupiteľstva, na ktorom sa už predtým schválený zákaz hazardu počas štátnych sviatkov v roku 2022 nepodarilo presadiť.

Ilustračný obrázok k článku Kto má záujem zakázať hazard v Žiline?
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Kuriozita na žilinskom zastupiteľstve

V Žiline nastala tento rok neobvyklá situácia. Zastupiteľstvo najskôr v septembri všeobecné záväzné nariadenie o obmedzení hazardných hier počas sviatkov schválilo, to však napokon pre formálnu chybu nevstúpilo do platnosti. Zákon totiž mestu alebo obci ukladá povinnosť oznámiť vyvesenie návrhu všeobecného záväzného nariadenia, čo sa však v stanovenej lehote neudialo. Keď potom o mesiac neskôr poslanci hlasovali za obdobný návrh na mimoriadnom zasadnutí tak, aby ho stihli schváliť ešte do zákonom predpísaného konca októbra, zákaz hazardu počas stanovených dní o jeden hlas neprešiel.

Niektorí zmenili názor

Viacerí poslanci už s obmedzením hazardu nesúhlasia a poukazujú na rôzne problémy, ktoré môže dané obmedzenie priniesť. „Toto nepomáha závislým, len ich bez akejkoľvek kontroly vháňa do náručia online herní. To sa potvrdilo aj počas koronakrízy, keď boli kamenné herne mesiace zatvorené. Zisky online herní a kasín zatiaľ raketovo rástli. Rovnako tak rástli aj počty závislých na online hazarde,“ uviedol pre Žilinský večerník v reakcii na petíciu Martin Kapitulík a poukázal na to, že by sa mesto malo venovať skôr skutočným problémom, ktoré treba riešiť. Na tento názor nadviazal aj poslanec Jozef Juriš. „Kamenné herne sú už tak prísne regulované, že ten hazard obmedzujú v maximálnej možnej miere tak, aby neovplyvňoval životy rodín. Dneska sa do kamenných herní už nedostanú hráči, ktorí sú dlžníkom či voči štátu, finančnej správe alebo majú iné nezaplatené záväzky,“ vyjadril sa pre Rádio Regina.

Ochrana zraniteľných

Rovnaký názor má aj Asociácia zábavy a hier. „Herňu má teraz už každý doma vo vlastnej obývačke, alebo kdekoľvek inde, kde sa nachádza jeho smartfón. Ľudia by sa v prípade zákazu teda nemuseli presunúť len do okolitých obcí, ale najmä do virtuálneho sveta online kasín či stávkovania, kde hráčom, a najmä tým najzraniteľnejším, chýba dostatočná ochrana,“ konštatuje hovorkyňa asociácie Dominika Lukáčová. Rovnako ako poslanec Jozef Juriš pripomína Register vylúčených osôb, vďaka ktorému sa do kamenných prevádzok nedostanú poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či chorobní gambleri a môžu sem byť zaradení aj študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium.

Financie, ktoré môžu chýbať

Novela zákona o hazardných hrách, ktorá samosprávam umožňuje zakázať hazard jednoduchšie, už pritom mesto pripravila o nemalé financie. Žilinská mestská pokladnica totiž ešte donedávna neprofitovala iba z kamenných prevádzok. Vďaka tomu, že stávková spoločnosť Tipsport má sídlo v Žiline, si rozpočet samosprávy pravidelne prilepšil o nemalú čiastku. Minulý rok táto finančná injekcia predstavovala až dva milióny eur. Novela zákona však tento zdroj príjmov zatrhla, a tak mestu zostalo len za tento rok odhadovaných 300 000 eur od kamenných prevádzok. V prípade schválenia plošného zákazu, ktorý sa poslanci a aktivisti snažia petíciou dosiahnuť, by mesto prišlo aj o tieto oklieštené príjmy.

Obohraná téma

Prevádzkovatelia kamenných herní nerozumejú neustálej snahe otvárať už toľkokrát prejednávanú tému. Jediným dôvodom podľa nich môžu byť nadchádzajúce komunálne voľby. „Vyzerá to ako populistický krok s cieľom získať lacné politické body. Najmä v čase, keď má celé Slovensko a špeciálne samosprávy kvôli zvýšeným nákladom na protipandemic­ké opatrenia oveľa väčšie problémy a výpadky v príjmoch, je takýto postup vyslovene nelogický,“ hovorí Dominika Lukáčová. Dodáva, že prípadný zákaz by navyše mohol pripraviť o prácu ďalších ľudí, ktorí si budú v momentálnej situácii len ťažko hľadať nové uplatnenie. „Problémy už hlási aj gastro sektor či ubytovacie zariadenia. Všetci musia v tomto období prepúšťať. Zatvorenie kamenných herní by len prispelo k všeobecnému chaosu a problémom,“ uzatvára Lukáčová a na záver pripomína, že podľa Asociácie zábavy a hier je otázka zákazu hazardu v Žiline už očividne vyčerpaná.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy.

Foto: ilustračné

Zdroj: AZAH
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM