Soňa Vanovčanová Kultúra

Kam v Žiline po práci? Takýto program vás čaká v meste

V Žiline nás čaká počas tohto týždňa veľa rôznych podujatí. Kam sa môžeme ísť zabaviť?

Ilustračný obrázok k článku Kam v Žiline po práci? Takýto program vás čaká v meste
Zdroj: TASR

Kino

Utorok, 26. februára, 17.00 a 20.00 hod., Stanica Žilina – Záriečie

Kafarnaum (r. Nadin Labaki)
Príbeh dvanásťročného chlapca, ktorý zažaluje svojich rodičov za to, že mu dali život, je strhujúcou výpoveďou o živote v najchudobnejších slumoch súčasného Libanonu. Snímku, ktorá získala na tohtoročnom festivale v Cannes hlavnú cenu poroty, vďaka zmesi realizmu a intenzívnych emócií prirovnávajú k slávnemu Milionárovi z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podáva vyhrotené a mierne pitoreskné svedectvo o extrémnych podmienkach života vo svojej krajine pohľadom malého dieťaťa a pritom neupadá do citového vydierania – zdanlivo neochvejne ponurú trajektóriu príbehu navyše účelne obohacuje o záblesky radosti a humoru.

Kafarnaum (Capharnaüm) – Nadine Labaki / LB, FR, US / 2018 / 120 min / české titulky

Koncert

Utorok, 26. februára, 17.00 hod., Rosenfeldov palác

Gitarový maratón
VI. ročník Gitarového maratónu sa uskutoční tento rok u nás, v hlavnej sále Rosenfeldovho paláca. Fanúšikovia španielskej gitary ale aj jazzových formácií sa môžu tešiť na kvalitné skladby v podaní ocenených umelcov.

Gitarista Matúš Medveď, získal v roku 2012 3. miesto a cenu hudobného fondu na súťaži konzervatórií v Bratislave. V roku 2013 bol finalistom a výhercom majstrovskej gitary na súťaži v Sapri, v Taliansku. Okrem sólových súťaží získal niekoľko ocenení s komornými gitarovými súbormi. Hudbu študoval aj v Reykjavíku (Island), v Cardiffe (Wales, UK) a v Salerne (Taliansko).

Jaroslav Hell je gitarista, koncertný umelec a skladateľ, ktorý okrem sólovej hry pôsobí aj v duu s flautou, harfou či ako člen AdHoc Orchestra. K jeho najnovším úspechom patrí 1. cena na Skladateľskej súťaži o cenu Adama Plintoviča.

Vystúpia tiež: Yuk Fan Chan (Hong Kong) – španielska gitara, Dominika Bahýlová – španielska gitara, Stanislav Turek – blues gitara “typ Dobro”, Peter Priečinský – španielska gitara, Gitarový orchester Ryana Chana, Timea Reichelová – flauta, Anna Brezániová – klarinet, Júlia Veselá – violončelo, Jakub Kaprál – bicie a ďalší..

Talkshow

Utorok, 26. februára, 19.00 hod., Mestské divadlo Žilina

Vitajte doma s J. Bárdos, A. Mokosom a R. Luknárom
Soňa Müllerová v utorok 26. februára uvíta v talkshow Vitajte doma Judit Bárdos a Attilu Mokosa. Judit Bárdos bola minulý rok za svoj herecký výkon vo filme Out ocenená Národnou filmovou cenou Slnko v sieti. Attila Mokos sa do povedomia dostal divácky úspešnou snímkou – Pokoj v duši. V roku 2018 si zahral vo filme Martina Šulíka – Tlmočník. Film získal cenu filmových kritikov za Najlepší hraný film v San Franciscu. Špeciálnym hosťom večera bude herec Roman Luknár. Skupinu hostí doplní herečka Anna Nováková.

Ako hudobný hosť sa predstaví slovenská herečka a speváčka Barbora Švidraňová.

Premietanie

Streda, 27. februára, 18:00 hod., Rosenfeldov palác

Tanečnica (R. S. DI GIUSTO, 2016)
Budúca hviezda európskych kabaretov éry Belle Epoque, Loïe Fuller, sa narodila na americkom Stredozápade a nič z jej pôvodu nepredurčovalo túto farmársku dcéru k tomu, že raz bude tancovať v parížskej Opere. Ale stalo sa. Skrytá v metroch hodvábu, ruky predĺžené dlhými drevenými tyčami, Loïe znovu objavuje svoje telo na javisku a uchvacuje publikum každý večer o trochu viac svojim revolučným Serpentínovým tancom. Oslní celé mesto a stane sa ikonou, žiariacim symbolom jednej generácie. Významní obdivovatelia jej padajú k nohám: Toulouse-Lautrec, bratri Lumiérovci, Rodin…Dokonca aj keď jej hrozí, že si fyzickou námahou zničí chrbát, aj keď jej žiara reflektorov spaľuje oči, nič ju nezastaví v túžbe stále zdokonaľovať svoje umenie. Až stretnutie s Isadorou Duncan – mladou tanečnicou bažiacou po sláve – privedie túto ikonu zo začiatku 20. storočia k pádu.

Réžia: Stéphanie di Gusto
Scenár: Stéphanie di Gusto, Thomas Bidegain
Kamera: Benoît Debie
Hrajú: Soko, Gaspard Ulliel, Mélanie Thierry, Lily-Rose Depp, François Damiens ďalší.

Tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov.

Divadelné predstavenie

Streda, 27. februára, 19.00 hod., Mestské divadlo Žilina

Zločin a trest
Fascinujúca adaptácia výnimočného Dostojevského románu o prekročení hraníc. Sám Dostojevskij ho označil ako „psychologický záznam o jednom zločine." Mladý chudobný študent Raskoľnikov, ktorého vylúčili z univerzity, podľahne svojmu ľahkomyseľnému presvedčeniu, že je výnimočný a odváži sa v mene dobra zabiť…
Inscenácia je vhodná pre divákov starších ako 15 rokov.
Dĺžka predstavenia: 170 minút s prestávkou

Divadelné predstavenie

Štvrtok, 28. februára, 19.00 hod., Mestské divadlo Žilina*

Hana (Hommage à Hegerová)
Hudobná inscenácia HANA je návratom žilinského divadla k väzbám, ktoré si ctí. Je veľkou poctou Hane Hegerovej, ktorá začínala svoju profesionálnu dráhu v päťdesiatych rokoch minulého storočia (1953–1958) práve na doskách žilinského divadla. Cez jej skladby, ktoré ukrývajú príbeh a tajomstvo, chceme hovoriť o vzťahoch a únikoch do intimity ticha a slov na hranici spievania.

Koncert

Štvrtok, 28. februára, 20.00 hod., Stanica Žilina – Záriečie

The Ills, Manon Meurt (CZ)
Dve gitary, basa, bicie a žiadny spev. The Ills sú síce zaraďovaní do post-rockovej škatuľky, no v ich inštrumentálnych skladbách nájdete aj prvky shoegazu, math-rocku či progrocku. Na koncertoch The Ills sa hudobné majstrovstvo a intímne pasáže spájajú s až punkovou živelnosťou a metalovou tvrdosťou. Diskografiu kapely doplní vo februári novinka Disco Volante / Mt. Average, ktorá vychádza na značke Deadred Records.
Gitarové kvarteto Manon Meurt z mestečka Rakovník patrí momentálne k tomu najlepšiemu, čo ponúka česká alternatívna scéna. V ich hudbe sa mieša shoegaze s postrockovými náladami a dream popom – koktejl, ktorý obzvlášť dobre funguje naživo.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Jeden príjemných tipov na voľný čas v našom meste

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM