Jedinečná výstava: Pôvab starých terchovských dreveníc na plátne, FOTO a VIDEO

Okolie Žiliny hýri v jeseni pestrou paletou farieb. Aj preto sa žilinskí výtvarníci práve v tomto ročnom období rozhodli maľovať terchovské osady.

Soňa Vanovčanová

Jeseň je pre mnoho výtvarníkov najpríťažlivejším ročným obdobím. Priehrštie farieb, ktoré ponúka príroda, sa nezmestia ani na najväčšiu paletu. Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline každoročne pripravuje s Klubom neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS plenér, na ktorom umelci rozvíjajú svoje umelecké nadanie. Informovala o tom Petra Rovderová z KrKS v Žiline.

Výtvarníci sa rozhodli zobraziť staré terchovské osady. Niektorí zachytili pôvab starých dreveníc v osade U Repáňov – Kvočkovci, ďalším učarovala osada U Jánošíkov. „V týchto osadách žijú obyvatelia celoročne a sú zaujímavé svojou históriou i architektúrou. V osade Kvočkovci sa narodil jeden z prvých terchovských muzikantov a jeho rodný dom zachytili na plátno výtvarníci a fotoaparátom aj na fotografii,“ uviedla Rovderová.

Na vernisáži výstavy „Život v terchovských osadách“, ktorá sa uskutočnila 9. júla 2018 o 16.00 h v priestoroch Makovického domu v Žiline, boli prezentované práce z výtvarného plenéra. Výstava je obohatená o výtvarné diela Mgr. art. Andreja Mazúra a Akademického maliara Stana Lajdu, vedúcich lektorov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri KrKS v Žiline. Návštevníci si môžu výstavu pozrieť od 10. do 26. júla 2018 v priestoroch Makovického domu v Žiline od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrKS v Žiline aj v inom ako uvedenom čase).

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame