Tlačové správy

Exprimátor Ján Slota: V Žiline chcem postaviť nové byty aj parkoviská

Po 8 rokoch sa Ján Slota rozhodol opäť zabojovať o stoličku primátora Žiliny. S kandidatúrou do poslednej chvíle váhal, no nečinnosť ostatných dvoch primátorov ho prinútila konať. Spýtali sme sa ho, ako by chcel on mesto znova prebrať k životu, ale aj na problémy, ktoré trápia denne Žilinčanov.

Ilustračný obrázok k článku Exprimátor Ján Slota: V Žiline chcem postaviť nové byty aj parkoviská
Zdroj: Dnes24.sk

Aké plány máte v Žiline, môžeme očakávať príchod investície v takom objeme, ako bola KIA?
Samozrejme, že ak by som dostal dôveru od občanov, chcel by som pokračovať v investičných akciách. Som zhrozený zo skutočnosti, že za štyri roky sa v tomto meste nepostavil ani jeden byt. Keď som bol primátorom postavilo sa vyše 1300 bytov. Chcem pokračovať vo výstavbe, pretože byty, najmä pre mladé rodiny, sú veľmi potrebné. Ďalší masívny investičný program by som videl v rekonštrukcii železničnej stanice a autobusového nádražia. Vytvoriť niečo, čo by nás viac reprezentovalo. Lebo keď sa teraz pozrieme na stanicu, je to veľmi zlá vizitka mesta. Je to hanba. Zásadnú zmenu si vyžaduje doprava v meste. Je neúnosné, aby boli také zápchy na križovatkách, ako sú dnes. Viac by sme sa mali zaoberať aj krajskou nemocnicou, je v katastrofálnom stave. V meste by sa mal viac podporovať šport. Úpadok je evidentný v hokeji aj vo futbale. Za mojich čias sme pre pána Jána postúpili do extraligy, stali sme majstrami Slovenska. Podporovali sme aj iné športy, basketbal, volejbal, krasokorčuľovanie, box. Zrekonštruovali sme zimný štadión, postavili sme ďalšiu halu. Chcel by som v tom pokračovať.

Ľudí v Žiline trápi parkovanie, máte predstavu ako situáciu vyriešiť? Súčasné vedenie chcelo zaviesť platené parkovanie na sídliská, šli by ste týmto smerom?
V každom prípade by sme mali vybudovať záchytné parkoviská na okraji jednotlivých sídlisk, respektíve veľkogaráže na každom sídlisku. Ten súčasný stav je neúnosný. A čo sa týka platených parkovísk, môj názor je taký, že tento zúbožený národ je otrhávaný zo všetkých strán, každý len zvyšuje dane. Žilina má jednu z najvyšších daní z nehnuteľnosti v rámci Slovenska! Aj toto by som chcel zmeniť a daň minimálne o 20 percent znížiť. So spoplatnením parkovania na sídliskách jednoznačne nepočítam.

Čo plánujete spraviť pre dôchodcov?
Populistické reči, že MHD by mala byť v meste zadarmo, je totálny nezmysel. Ja by som chcel zaviesť bezplatnú dopravu pre dôchodcov, mimo hlavných dopravných špičiek, kedy sa v MHD presúva najviac ľudí. Urobil by som všetko pre to, aby to bolo reálne už od 1. januára 2015.

Aké plány máte s mestskou políciou, budú viac strážiť poriadok v meste? Podľa mnohých teraz väčšinou len zakladajú papuče…
Mestská polícia by mala pôsobiť viac preventívne, pomáhať, nie len na každom kroku pokutovať. Za mojich čias bola efektívnejšia, aj keď policajtov bolo menej. Policajt by mal už svojim vzhľadom vzbudzovať rešpekt. Ja som mal jednu podmienku a to, aby mal mestský policajt minimálne 180 centimetrov. Teraz keď sa na niektorých pozerám, mám trošku zmiešané pocity. A tie dievčatá s veľkými pištoľami za opaskom mi tiež pripadajú komicky. Zásadným spôsobom by som zmenil chod polície ako aj náplň ich práce.

Ako plánuje využiť obrovský potenciál Žiliny? Prírodné bohatstvo okolo, blízkosť Poľska a Čiech?
Som presvedčený, že turizmus v regióne je trošku zaznávaný. Ak by som bol zvolený, viac by som chcel spolupracovať s primátormi a so starostami okolitých miest a obcí. Mali by sme budovať cyklotrasy z mesta smerom na Rajecké Teplice, do Vrátnej doliny. Určite by sme mali niečo robiť aj s kúpaliskami, postaviť tu podobný vodný svet, ako je napríklad v Bešeňovej. Je to výzva.

Ako vnímate fakt, že vláda na svojom nedávnom výjazdovom rokovaní v Žiline mestu odpustila dlh, a že sa tak stalo krátko pred komunálnymi voľbami?
Je to pre mňa zarážajúce, že takýmto nechutných spôsobom si niekto chce zbierať populistické body. Pretože Žilina nemala žiadny dlh. Bola to jednoznačne investícia, ktorá bola investíciou štátu a nie mesta. Cez mesto len pretiekli peniaze napríklad do kórejskej dediny, školiaceho strediska, na výstavbu obchvatu pri KIA. To nebol dlh, ale nenávratná pôžička, ktorá sa zrazu stala návratnou. Pán Choma to odobril, že to bude návratná pôžička a zrazu prišiel pán premiér a odpustil fiktívnu čiastku, ktorá bola podlžnosťou štátu a nie Žiliny. Je to blud.

S ktorým z protikandidátov by ste si najradšej sadli do horúceho kresla a viedli diskusiu?
Rád by som sa porozprával s terajším primátorom. Aby sme si vysvetlili niektoré veci, budúcu perspektívu mesta, čo sa spravilo správne a čo nie.

(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy. Jeho názory sa nemôžu spájať so stanoviskami a postavením siete portálov Global 24.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM