Dôležité INFO pre každého Žilinčana: LOKALITY, kde po novom budú radary!

Polícia a rezort vnútra sa pripravujú na poriadne radikálny krok. Na cestách po celom Slovensku pribudne množstvo radarov. Chýbať nebudú nielen mobilné, ale aj stacionárne. Pozrite si, kde v Žiline a jej okolí budú hliadkovať.

Adela Fruckova
Ilustračný obrázok k článku Dôležité INFO pre každého Žilinčana: LOKALITY, kde po novom budú radary!
Zdroj: Dnes24.sk

Objektívna zodpovednosť na našich cestách funguje už istý čas. Vodiči, ktorí porušili predpisy, už nemusia byť zastavení na mieste, ale obálka s oznámením o pokute za daný priestupok im dorazí poštou.

Až 1300 nových radarov

Tak ako nás pred časom informoval Petar Lazarov z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, na cestách po celom Slovensku by malo pribudnúť viac ako 1300 mobilných a stacionárnych radarov. Rezort pripravuje mapu, na ktorých bude nová technika na vodičov dozerať. Inštitút objektívnej zodpovednosti tak postupne prejde do plne automatickej roviny. V opise predmetu zákazky sa zatiaľ uvádza celkovo 739 umiestnení radarov s presnými GPS súradnicami. Hovorca Peter Lazarov nám potvrdil, že dané údaje o umiestnení novej techniky sú správne a aktuálne.

Znižovanie korupcie a úmrtí

Rezort vnútra už vyhlásil tender na zabezpečenie novej monitorovacej techniky. Ako sa píše v informačnej časti technických požiadaviek zákazky, základnými cieľmi projektu je** zvýšenie bezpečnosti a plynulosti na cestách, znižovanie škôd a počtu úmrtí pri dopravných nehodách, zníženie korupcie a zefektívnenie vyberania pokút.** Celý systém podľa zverejneného opisu musí priniesť úplnú automatizáciu procesov od rozoznania deliktu, spracovania dôkazových materiálov, spracovanie platobného rozkazu, všetko s čo najmenším zásahom obsluhy.

V kraji vyše osemdesiat

Na území Žilinského kraja má byť podľa súťažných podkladov dovedna 83 nových radarov. Dvanásť sa zameria na zákaz predchádzania, 43 na rýchlosť jazdy, 10 na dodržiavanie „Stoj, daj prednosť v jazde“, jeden na zákaz otáčania a cúvania, štyri sa zamerajú sa zameria na prechádzanie cez železničné priecestia, deväť na zákaz vjazdu a odbočovania, tri radary si posvietia na najväčšiu prípustnú hmotnosť a jeden bude monitorovať zákaz vjazdu nad 12 ton.

Plánované umiestnenie radarov v okrese Žilina:

Zákaz predchádzania

Pred Porúbkou, pred Turskou skalou v smere do Rajca Na ceste 583, za rančom pri Varíne

Rýchlosť jazdy

Na ceste E50 pri Donhghee Slovakia v Strečne Na Mostnej pred prejazdom nad parkom Ľudovíta Štúra Na Hričovskej ceste pod Bukovinou za pumpou Na ceste 583 smerom na Žilinu, pred prvou odbočkou na Varín Stoj, daj prednosť v jazde

Medzi Hôreckou a Školskou ulicou

Zákaz vjazdu, zákaz odbočovania alebo prikázaný smer jazdy vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia

Na odbočke k parkovisku Budatínskeho zámku

Zákaz vjazdu nad 12 ton

Cesta D3 pri Hornom Hričove, pri Kopánkach

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk