Rôzne

Čo robiť, ak máte VYSOKÝ tlak? Znížte ho jedlom, doprajte si tieto TOP potraviny

Vysoký krvný tlak trápi veľkú časť populácie. Pomôcť si môžete aj správnym výberom jedálnička.

Ilustračný obrázok k článku Čo robiť, ak máte VYSOKÝ tlak? Znížte ho jedlom, doprajte si tieto TOP potraviny
Zdroj: Pexels.com

Vysoký krvný tlak patrí k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam. Spája sa s nevoľnosťou, potením, bolesťou hlavy, dýchavičnosťou a napríklad i zhoršením videním či opuchom nôh. Ľudia s vysokým krvným tlakom sa tiež sťažujú na nepríjemné búšenie srdca.

Top potraviny

Dobrou správou je, že existujú potraviny, ktoré vám s hypertenziou pomôžu. Zaraďte do svojho jedálnička strukoviny, obilné vločky, pohánku, ryby (najmä sladkovodné), bobuľové ovocie, granátové jablko, banány, orechy, červenú repu, cibuľu, cesnak a nízkotučné mlieko.

Máme výbornú správu aj pre tých, ktorí nedokážu odolať sladkému. Doprajte si bez výčitky horkú čokoládu. Ukrýva v sebe viac ako 60% kakaovej sušiny a obsahuje menej cukru.

Prečo si dávať pozor

„Srdce pri vysokom tlaku vytláča krv do užšieho priestoru, čím sa viac namáha. Aby sa tejto situácii srdce dokázalo prispôsobiť, svalovina ľavej komory postupne hrubne. Tým sa zhorší aj okysličenie srdca. Srdce sa viac vyčerpáva, až môže dochádzať k jeho zlyhávaniu,“ píše Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) na svojom webe.

No vplyvom vysokého tlaku trpia aj samotné cievy. Ako prízvukuje SSVPL poškodzuje sa ich vnútorná výstelka a môžu sa na nich usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny: „Ak sa cieva upchá, vzniká infarkt. Ak sa upchá cieva zásobujúca srdce, vznikne infarkt myokardu.“

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM