Soňa Vanovčanová Správy Samospráva

Budete mať prváčika? TERMÍNY zápisov do všetkých žilinských škôl

Zápis do mestských základných škôl sa blíži. Ak plánujete zapísať svoje dieťa do prvého ročníka, poznačte si termíny.

Ilustračný obrázok k článku Budete mať prváčika? TERMÍNY zápisov do všetkých žilinských škôl
Zdroj: Mesto Žilina

Mesto Žilina informovalo o termínoch zápisov predškolákov do prvého ročníka. Informovala o tom hovorkyňa žilinskej radnice Barbora Zigová.

Zápisy do prvých ročníkov čakajú budúcich prvákov začiatkom apríla. Rodičia budú môcť zapísať svoje deti do všetkých 14 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v rovnakom termíne od 3. do 5. apríla 2019 v čase od 14-tej do 18-tej hodiny.

Do prvej triedy sa podľa zákona zapisuje každé dieťa, ktoré najneskôr do konca augusta tohto roku dovŕši vek šesť rokov. Vo výnimočných prípadoch môžu rodičia zapísať do základnej školy dieťa mladšie ako šesť rokov, no k žiadosti musia predložiť súhlasné vyjadrenie zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné stanovisko detského lekára. „Rodič môže pre svoje dieťa vybrať spádovú školu, teda školu v školskom obvode v mieste trvalého pobytu, môže sa však rozhodnúť aj pre inú školu. Na zápis je potrebné priniesť občiansky preukaz rodiča a rodný list dieťaťa,“ uviedla vedúca odboru školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline Viera Popluhárová.

Rodičia, ktorí nevedia, do ktorej školy ich dieťa patrí, nájdu, podľa Barbory Zigovej, informácie o rozdelení ulíc do školských obvodov vo Všeobecne záväznom nariadení č. 5/2019, ktorým sa určujú školské obvody základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina. „Pre mimoriadne nadané deti otvára Základná škola s materskou školou na Ulici sv. Gorazda aj v tomto roku špeciálne triedy. Rodič môže rovnako požiadať o odklad nástupu svojho dieťaťa o jeden rok, a to na základe odporučenia pediatra alebo príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,“ doplnila Zigová.

V súčasnej dobe navštevuje žilinské materské školy 818 predškolákov, čo je o 16 viac ako vlani. „Počet predškolákov nám každým rokom narastá. Minulý rok chodilo na predškolskú prípravu 802 detí, v roku 2016 ich bolo 763. Za tie dva roky nám teda narástol počet predškolákov o 55 detí. V súčasnosti má mesto vo svojej pôsobnosti 26 materských škôl a 14 základných škôl,“ doplnil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Bližšie informácie o zápisoch sú dostupné na webových stránkach základných škôl alebo ich priamo poskytnú riaditelia škôl, prípadne pracovníci odboru školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline na tel. č. 706 35 23.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

V prípade, že sa rodičia rozhodnú dieťa zapísať na súkromnú alebo cirkevnú základnú školu, je potrebné tak urobiť v nasledujúcich termínoch:

Názov Školy Termín zápisu
Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa, R. Zaymusa 3 11. a 12. apríla (štvrtok, piatok) od 14.00 – 18.00
Cirkevná základná škola Dobrého pastiera, Gaštanová 53 11. apríla a 12. apríla od 15.30 – 17.00
Základná škola sv. Cyrila a Metoda, Na Závaží 2 9. a 10. apríla od 14.30 – 17.30
Súkromná základná škola, Oravská 11 4. – 6. apríla – telefonicky alebo je potrebné vyplniť prihlášku na webe základnej školy a presný čas bude upresnený po kontaktovaní rodiča vedením školy

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Škôlkárske obdobie sa u vašich detí končí. Krásne spomienky ale ani škola nevymaže :)

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie