Boj o letné brigády sa zvádza aj v Žiline: Zohnať flek sa dá, ale...
Prázdniny sú v plnom prúde a leto si užívajú aj študenti zo Žiliny a okolia. Niektorí však namiesto vylihovania niekde pri vode si chcú zarobiť nejaké to euro. Zisťovali sme, či je to v čase krízy pod Dubňom ťažké.

Treba hneď na začiatok povedať, že situácia nie je moc ružová. V predchádzajúcich rokoch bolo zohnať si prácu pre študenta na leto jednoduchšie ako je tomu dnes. Avšak práca sa zohnať dá, len treba byť trpezlivý, alebo odcestovať za brigádou von. Väčšina študentov, ktorí si prácu našli na celé leto, si začali hľadať brigádu s dostatočným predstihom.
Plat malý, ale hlavne že je
Pozreli sme sa na situáciu ohľadom brigád z obidvoch strán. Ako to vidia študenti a zamestnávatelia. Prvý pohľad na vec sme dostali od študentky Mišky (18), študentky strednej zdravotníckej školy. Prácu našla, avšak sama povedala, že si to vyžiadalo veľa úsilia a času. „Ja som veľmi spokojná, na začiatku to vyzeralo, že nenájdem ani podradnejší džob. Začala som hľadať asi mesiac pred ukončením ročníka. Odmietnutí bolo veľa. Väčšina zamestnávateľov ktorých som sa pýtala povedali, že už majú plno, alebo že nikoho nehľadajú. Našla som asi po 3 týždňoch neustáleho hľadania. Teraz som spokojná, robím v zmrzlinárni a práca sa mi páči. Plat síce nie je bohviečo, ale som rada aj za to. Je to o komunikácii s ľuďmi a to ma vždy bavilo,“ prezradila nám Miška.
Ponúk málo, dopyt veľký
Druhým v poradí, ktorý nám ochotne prezradil ako je to s ním a brigádovaním počas prázdnin bol Peter (21), študent informatiky na Žilinskej univerzite. „Ja s prácou počas prázdnin nemám žiadny problém. Už zopár rokov brigádujem v tej istej firme, s ktorou už mám skúsenosť a po skončení štúdia v nej aj chcem pracovať. Robím im programátora s prísľubom, že keď dokončím školu miesto mám isté. Viem si ale predstaviť, že ľudia ktorí nemajú potrebné vzdelanie a skúsenosti a nezačali hľadať dosť skoro letnú brigádu, môžu mať veľký problém. Ponúk je málo a dopyt po nich veľký,“ takto situáciu opísal Peter.
Nečakať dlho
Do tretice sme vyspovedali študentku gymnázia v Žiline. Mária je v treťom ročníku gymnázia a má problém si nájsť prácu. „ Moji kamoši už prácu majú, začali hľadať oveľa skôr ako ja. Teraz ma to mrzí. Zháňam kde sa len dá, ale človek keď nemá známosti nemá šancu. Všetci si dohadzujú ľudí cez známosti, bohužiaľ tak to je. Neviem čo robiť, rozmýšľam, že pôjdem aspoň na chvíľku za sestrou do Anglicka, lebo tu samej sa mi celé leto nechce trčať. Asi som mala začať hľadať skôr, ale čo už,“ povedala sklamaná Mária.
Pozreli sme sa vec aj z druhej strany a oslovili sme jednu z pracovných agentúr v Žiline. Ich stanovisko bolo jasné. „Brigád už moc nie je, ale vždy sa dá niečo nájsť ak kandidát na pracovnú pozíciu má dosť skúsenosti a je zabehnutý v danej oblasti. Žiaľ študenti niektorí, ktorí prídu neskoro a ešte aj bez akýchkoľvek znalostí a skúsenosti väčšinou prácu len tak ľahko nenájdu. My ponúkame prácu v obchodných centrách, dodávateľských firmách, skladoch, ale aj v rôznych iných oblastiach. Práca sa nájsť stále ešte dá, len treba prísť a byť aktívny,“ uzavrela pracovníčka agentúry.
Opýtali sme sa aj na dvoch vonkajších terasách, ako je to s prácou. V prvej sme dostali jednoznačnú odpoveď. „Máme plno a dokonca máme aj náhradníčky, keby nám naše čašníčky ochoreli.“ Na druhej terase to bolo niečo podobné. „ Ľudí máme dostatok, jedine v prípade, že by nám jeden z našich čašníkov dlhodobo ochorel a vypadol z prevádzky, v tom prípade by sme zobrali ďalšiu pracovnú silu.“
Situácia je veru taká, že tí čo chcú robiť doma musia rátať s tým, že hľadať letnú brigádu treba skôr, alebo mať dobré známosti. Ďalej si musia zvyknúť, že ich mesačná výplata nebude oslňujúca. Tí študenti, ktorí chcú zarobiť viac a chcú aj spoznať inú krajinu, na leto odcestujú za brigádou. Najčastejšie brigády sú na farmách, alebo ako robotníci na stavbách, či čašníci v reštauráciách