Utorok 23. júl 2019 Oľga  20 °C
Jozef Legéň Krimi

Juraj Blanár podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa!

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár dnes podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s informáciami v Župných novinách, ktoré minulý týždeň našlo v schránkach 260 000 obyvateľov Žilinského kraja. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Žiline.

Ilustračný obrázok k článku Juraj Blanár podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa!
Zdroj: TASR

Žilinský samosprávny kraj sa dištancuje od vydávania „Žilinských župných novín“, ktoré sa objavili minulý týždeň v schránkach domácností v Žilinskom kraji. Podľa hovorkyne kraja Hany Danovej anonymné noviny, ktoré sa tvária ako seriózne a regulérne médium, podľa podozrenia župana Juraja Blanára porušujú tlačový zákon a naplnili skutkovú podstatu trestného činu – ohovárania.

„Tieto lživé noviny zverejnili tvrdenia, ktoré poškodzujú nielen moju osobu, ale aj dobré meno Žilinského samosprávneho kraja. Obrátili sa na mňa občania, aby som tieto informácie verejne dementoval a konal v zmysle platnej legislatívny. Preto som dnes podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za trestný čin ohovárania,“ vysvetlili Juraj Blanár. Ide o tvrdenia, že „Blanár nás zadlžil až po uši… Sľubované miliardy z eurofondov neprišli… Nezmyselný úver budeme splácať 30 rokov…“

Tieto noviny podľa Blanárovho názoru nespĺňajú ani tlačový zákon. „Všetky náležitosti, potrebné na vydávanie novín, tento plátok neobsahuje. To znamená, že sú v rozpore s tlačovým zákonom. A preto je veľmi ťažké, aby sme dnes identifikovali o koho ide,“ povedal Blanár.

Doplnil, že sa na neho obrátilo množstvo občanov, ktorí sa zaujímali, či tieto župné noviny vydáva ŽSK. „Chcem všetkým povedať, že je to ohováračská kampaň, ktorá nemá nič spoločné so ŽSK. Preto som podal trestné oznámenie, aby som očistil ŽSK od tvrdení, ktoré tam sú. Napríklad, že ŽSK nečerpá fondy Európskej únie (EÚ), ako sa to tam uvádza. ŽSK je práve naopak lídrom spomedzi všetkých samosprávnych krajov v čerpaní fondov EÚ. Ako som uviedol k 30. 6. už je nakontrahovaných viac ako 1,2 miliardy eur pre všetkých oprávnených žiadateľov na území nášho kraja. A som presvedčený, že hodnota 1,7 miliardy eur, ktorú som pred začiatkom tohto programovacieho obdobia čerpania fondov vyjadril, sa aj naplní,“ uviedol predseda ŽSK

Teraz je podľa neho na orgánoch činných v trestnom konaní, aby identifikovali, kto je vydavateľom Župných novín. „Záleží mi na dobrom mene ŽSK, pretože dokázal urobiť za dobu existencie mnoho dobrých vecí. Chcem, aby došlo k očisteniu jeho dobrého mena, keď bude identifikovaný ten, kto tento lživý plátok vydáva,“ uzatvoril Blanár.

foto: ilustračné
zdroj: global24/tasr

Zdroj: TASR