Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  24 °C
Soňa Vanovčanová Kultúra

Ako stráviť víkend v Žiline? Inšpirujte sa našou ponukou podujatí

Voľné dni môžete v Žiline a okolí stráviť rôznymi spôsobmi. Inšpirujte sa ponukou, ktorú sme pre vás vybrali.

Ilustračný obrázok k článku Ako stráviť víkend v Žiline? Inšpirujte sa našou ponukou podujatí
Zdroj: TASR

Koncert

Piatok, 14. decembra, o 18.00 hod., Dom odborov

Tradičný VIANOČNÝ koncert skupiny KORTINA a jej hostí
KORTINA si do programu ako hostí pozvala skvelých heligonkárov z Kysúc: Katku a dedka Kubačákovcov. Počas koncertu Kortina pokrstí aj svoje najnovšie CD Elixír mladosti.
O humorné slovo a dobrú zábavu sa postarajú: Kajo a Majo z Divadla pri kolkárni v Handlovej.

Koncert

Piatok, 14. decembra, o 20.00 hod., Stanica Žilina – Záriečie

Katarzia / Pjoni: Nepohodlná osoba Katarzia vydáva v spolupráci s producentom Jonatánom Pastirčákom nový album a vyrážajú spolu s VJ artist Kateřinou Blahutovou na turné. Väčšina pesničiek vznikla pre predstavenie Antigona v Slovenskom národnom divadle. Texty sú ako vždy o našich životoch a o mladom človeku, ktorý sa rozhodne postaviť proti nepravde a skončí sa to jeho smrťou.

Čaro Vianoc z Terchovej

Sobota, 15. decembra, o 16.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Každý rok, keď lístie opadalo zo stromov, dni sa začali krátiť a noci predlžovať, bolo to predzvesťou toho, že do dediny pomaly prichádza zima a s ňou aj všetky radosti blížiacich sa vianočných sviatkov, ktoré podstatne menili životný rytmus ľudí. Väčšina prác sa z polí a dvorov preniesla do gazdovských domovov. Ľudia sa snažili všetky práce robiť spoločne a spríjemňovali si ich spievaním, rozprávaním, hrami či inými zábavami, pri ktorých často používali čarovanie a magické praktiky. Takto vznikali zvyky, obyčaje a rôzne bájky, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a dodržiavajú sa dodnes.

Praktická dielňa (nielen) pre ženy

Sobota, 15. decembra, 17.00 – 20.00 hod., Nová synagóga Žilina

Do-it-herself: Koktailový workshop Vitajte vo svete miešania, šejkovania a nalievania. V tejto dielni sa naučíte niečo o miešaných nápojoch ako Mojito alebo Cuba Libre, ale ukážeme si tiež ako pripraviť pravý zázvorový čaj alebo horúce Mojito. Stanete sa barmankou u seba doma, na záhrade alebo chate. Samozrejme, najdôležitejšie je naučiť sa, ako koktaily správne vychutnávať a piť!
Zabavte sa pod vedením nášho profesionálneho barmana Mareka Šutaru pri vzdelávaní typu „shake-it-yourself“. V prípade záujmu sa registrujte mailom na nienke@stanica.sk.

Adventný koncert

Sobota, 15. decembra, o 19. 30 hod., Veľká scéna Domu odborov

Adventný koncert Dalibor Karvaya a Miriam Rodriguez Brüllovej Popredný slovenský huslista Dalibor Karvay bude počas adventného obdobia interpretovať v Žiline virtuózne diela od svetových autorov v spolupráci s renomovanou slovenskou gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou. Okrem virtuóznych skladieb si budete môcť vypočuť aj známe vianočné melódie.

Komunitná večera

Nedeľa, 16. decembra, o 17.00 hod., Nová synagóga Žilina

Vianočná Vegánska nedeľa Decembrovú Vegánsku nedeľu venujeme ako každý rok Vianociam, takže očakávame plný stôl koláčov a zemiakových šalátov. Chýbať nesmie ani kapustnica, ale fantázii sa medze nekladú a budeme radi za každý kulinársky experiment.

Diskusia

Nedeľa, 16. decembra, 18.00 hod, Nová synagóga Žilina

Ako vznikala Biblia?
Diskusia Fedora Blaščáka s teológmi Františkom Ábelom a Jozefom Jančovičom
Na Vianoce patrí kniha. Aká? To je jedno! Ale typicky napríklad Biblia. Aj keď Biblia nie je ani tak kniha, ako skôr knižnica staroveku. Ako vznikala? Kedy sa jej text uzavrel a kanonizoval? Aké reakcie vyvolala Biblia u vzdelaných Grékov v neskorej antike? V akých jazykoch sa písala? Ako sa prekladala a ako sa šírila? Ako sa menili prístupy k interpretácii a pravdivosti biblických podobenstiev a príbehov? Dozviete sa na predvianočnej diskusii s evanjelickým teológom a popredným slovenským biblistom prof. Františkom Ábelom, PhD. a katolíckym kňazom a teológom Mons. ThDr. Jozefom Jančovičom, PhD.

Zdroj: Dnes24.sk