Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Známa žilinská kaderníčka Katarzyna (34): Toto sú najnovšie jesenné trendy!

Strihanie a farbenie vlasov je jej vášňou. Na Slovensko sa dostala veľmi mladá, keď začínala s remeslom. Katarzyna nielen ošetrí vaše vlasy, ale aj poradí, ako sa o ne starať.

Ilustračný obrázok k článku Známa žilinská kaderníčka Katarzyna (34): Toto sú najnovšie jesenné trendy!
3
Galéria

Rodáčka z neďalekej Poľskej Rudzice Katarzyna Kuś sa usadila v našom meste pred viac ako pätnástimi rokmi. Odvtedy jej prešli rukami tisícky spokojných zákazníčiek i zákazníkov. Kadernícke remeslo je podľa nej náročné a odborník nesmie zaspať na vavrínoch.

Porozprávali sme sa o Žiline, ľuďoch a ich predstavách, o tom, čo hľadajú ženy, aký má názor na mužov – kaderníkov a o najnovších trendoch. Dozvedeli sme sa, čo s vlasmi, keď sme v časovom strese i ako často navštíviť kadernícky salón. Katarzyna nám tiež povedala, či je so sebou spokojná a čo ju posúva ďalej.

Ako ste sa dostali na Slovensko?

Ako veľmi mladá som začínala s remeslom v Poľsku v jednej známej sieti kaderníctiev. Po čase sa rozhodli otvoriť prvú pobočku za hranicami, tu v Žiline, a v podstate ma oddelegovali. Bolo to v roku 2001 a odvtedy tu žijem a pracujem.

Spomínate si na prvé dojmy zo Žiliny?

Bola som dosť unesená. Mesto bolo pre mňa veľmi pekné, také familiárne. Keď som sem prišla, nevedela som vôbec po slovensky, ale zvykla som si.

Máte tu aj niekoho blízkeho?

Rodinu mám viacmenej v Poľsku, mám tu iba sestru. Ale žijú kúsok za hranicami, takže pri každej príležitosti chodievam domov. Mám viacero súrodencov, navštevujeme sa spoločne a aj rodičia chodievajú do Žiliny.

Katarzyna Kuś (34) a jej práca 1
4
Galéria

Vnímate nejaký rozdiel v mentalite z pohľadu kaderníčky?

Myslím, že áno, ale s uplynutím tých rokov, čo som tu, tak už to tak necítim. Kedysi so mala veľké výhrady voči starostlivosti žien oproti Poľsku. To bol pre mňa taký dosť veľký rozdiel. A nielen u žien, ale najmä u mužov. Muži mali predsudky voči chodeniu ku kaderníkovi, ale už je to lepšie. Už sa neboja tej zmeny až tak ako pred rokmi, keď som sem prišla. Na to aká je Žilina veľká, tak ľudia sú stále ešte dosť konzervatívni.

Je fakt, že ženy u nás boli dlhodobo zvyknuté starať sa o vlasy samy doma. Strihanie či farbenie, ba aj trvalé ondulácie… Zmenilo sa niečo za ten čas, čo ste na Slovensku?

Ešte stále sú ženy, ktoré z nejakého dôvodu, či už finančného alebo časového, si nevedia nájsť priestor, aby navštívili kadernícky salón. Našťastie je čím ďalej, tým menej takejto domácej starostlivosti a je to potom vidieť aj na uliciach.

Ale,.. tiež nie v každom je tá potreba takejto starostlivosti, každý sme iný a ženy ešte stále investujú peniaze do domácnosti a detí a sebe odoprú. Učím svoje zákazníčky, že kaderník alebo pedikúra, teda starostlivosť o seba, by mala byť samozrejmosťou. Žena by si mala občas urobiť radosť, niečo pre seba…odmeniť sa.

S akými predstavami najčastejšie prichádzajú ženy?

Žena hľadá hlavne tú praktickú stránku účesu, teda jednoduchosť. Aby si mohla čo najjednoduchšie upraviť vlasy, a aby dobre vyzerali.

Fajn je to, že sa ženy už obracajú na profesionálnych kaderníkov a berú aj do úvahy ich názory. Profesionálny kaderník vie určiť aký strih sa žene hodí aj podľa ich kvality, takže vie prispôsobiť zmenu účesu, aby zostal ženský a hlavne praktický, nenáročný na úpravu.

Čo vlastne všetko robíte okrem klasického strihania?

Celkovo sa zaoberáme starostlivosťou o vlasy od predlžovania cez klasické kadernícke služby. Sme aj pánske kaderníctvo, akurát že neupravujeme brady a fúzy, na to už má aj Žilina špeciálne služby. Je dobré, že sa tieto služby vracajú. V meste sú asi dva salóny, ktoré sú také typicky mužské. V jednom strihajú muži.

Čo si myslíte o mužoch – kaderníkoch?

V minulosti bolo v mužoch zakorenené, že aj keď chceli byť kaderníci, hanbili sa za to. Spoločnosť ich nepovažovala za „chlapov“, zažívali narážky na svoju sexuálnu orientáciu a ľudia mali predsudky voči mužom – kaderníkom. V Poľsku je ich veľa a aj na Slovensku sa pomaly tých predsudkov zbavujeme. Cítiť už zmenu zmýšľania, nastavenia tej komunity, že muži sa už nehanbia, nemajú strach.

Muž patrí do kaderníctva. Vždy vidí ženu mužským okom, žena vidí tú praktickú stránku veci, účesu, ale muž vidí stále tú ženskú stránku. Sme rovnako vzdelaní, školení, len ten konečný pohľad je určite odlišný.

Čo je dnes moderné?

Dnes je moderné takmer všetko. Doba je taká rôznorodá, že je ťažko určiť, čo je úplne top. Dôležité je, aby sa človek dobre cítil. Cez leto boli samozrejme farebné experimenty, ktoré ešte miestami doznievajú, ale hlavne tá prirodzená ženskosť, aby sa nevytratila…

Dievčatá už nechcú byť ani stopercentne bielovlasé. Sú moderné výraznejšie ofiny, veľmi hrubé, ale stále na ženskom základe. Aj vlny sú teraz ležérne… Umelosť skôr ustupuje prirodzenosti.

Teraz na jeseň idú skôr také prírodné, prirodzenejšie a jemnejšie tóny.

Je doba priznania svojich vlasov, aby žena nebojovala s tou prirodzenosťou. Keď sú vlnité vlasy, stačí pekná farba na oživenie a v tom strihu priznať, že tie vlasy sú vlnité alebo rovné.

Je podľa vás výhoda, keď má žena hustejšie vlasy?

Ženy, ktoré majú husté vlasy, majú s nimi rovnaké trápenie ako niekto, kto ich má menej. Len je to trápenie také iné. My, ktorí máme menej vlasov, objem vytvárame a ony ho zmenšujú.

Ako je to s farbením vlasov? Na čo si treba dávať pozor pri zmene farby, prípadne dofarbovaní?

Veľakrát sa stáva, že žena si chce akútne zafarbiť vlasy, lebo niekam ide. Nestihne sa dostať ku kaderníčke a použije nejakú farbu, ktorá vyzerala na krabičke podobne ako tá, ktorú mala predtým na hlave, no v reáli jej to chytí úplne inak.

V takomto prípade treba radšej použiť maskovací sprej na krytie odrastov.

Je to super riešenie pre ženy, lebo naozaj dokáže zamaskovať odrastené vlasy a pri prvom umývaní sprej zmyjete. A fajn je, že zostáva len na povrchu vlasu a nijako ho nepoškodzuje.

Pri farbení v salóne tiež treba kaderníka upozorniť, ak bola do vlasov aplikovaná Henna. Tá sa nesmie potom kombinovať so syntetickými farbami.

Čím ošetrovať vlasy po farbení?

Vždy je dobré používať šampón na farbené vlasy alebo na suché, záleží na type a samozrejme vždy kondicionér. Niekto má radšej sprejové kondicionéry, ktoré sa už nevymývajú, ale pri viac poškodených, farbených alebo aj hustejších vlasoch treba používať oplachovateľný.

Ako často treba vlasy skracovať, upravovať?

To je veľmi individuálne. Niektoré krátkovlasé zákazníčky chodia po troch, maximálne štyroch týždňoch na úpravu strihu, lebo niekomu vlasy rastú rýchlejšie, niekomu menej.

Ale zasa ženy, ktoré chcú mať dlhé vlasy a pestujú si ich, musia si dať akurát pozor na to, aby sa končeky nezačali štiepiť. Niekomu stačí prísť na skrátenie raz za tri mesiace tak o centimeter, čo aj odporúčam, lebo radšej nech ten vlas rastie o pol roka dlhšie, ale pekne, ako nechať tie vlasy nadivoko vyrásť a mať ich potom rozštiepené.

A takisto záleží od poškodenia vlasov. Dnes ich ženy žehlia, kulmujú, zosvetľujú a stmavujú a stále niečo.. A pokiaľ je tam dodržaná dostatočná starostlivosť, čo sa týka regenerácie a štruktúry toho vlasu, treba aspoň raz za čas prísť podstrihnúť končeky.

Čo robí s vlasom prílišné farbenie a striedanie odtieňov?

Keď sa vlasy farbia, pridáva sa na ich objeme, naopak, keď sa zosvetľujú, uberá sa z neho. Tmavé vlasy preto vyzerajú lesklejšie, krajšie, lebo sú stále plné. Keď odfarbujeme, tak uberáme z toho vlasu, výsledným efektom je, že ten vlas je tenší, ale je aj suchší. Zosvetľovanie má väčší negatívny vplyv na vlas ako farbenie.

Od čoho závisí ako dlho vydrží farba?

Každý dodávateľ zaručuje 4 týždne pri použití automaticky svojich šampónov na farbené vlasy. Samozrejme medené a červené odtiene sa vymývajú podstatne rýchlejšie. Závisí aj od toho, ako často sú vlasy umývané.

Katarzyna Kuś (34) a jej práca 2
4
Galéria

Čo máte najradšej na svojej práci?

Asi všetko. Robím prácu, ktorá ma baví, je mojim koníčkom, ale ako každý, mávam horšie aj lepšie dni. Mám rada tú rôznorodosť, každý deň príde niekto iný, čakajú na mňa nové výzvy, nové informácie. Veľmi ma baví koloristika, ale celkovo mám svoju prácu rada.

Je práca s ľuďmi ťažká?

Vyžaduje si profesionálny prístup. Vždy treba zákazníkovi vedieť povedať svoj názor, ale skutočne profesionálne.

Ženy si často vyberajú účesy alebo aj odtiene, ktoré vidia na fotkách, ale nevedia si ich už predstaviť na sebe a nemusí sa im to celkom hodiť. Vtedy treba s citom vysvetliť, že to nie je celkom vhodné riešenie. Vždy sa dá spraviť kompromis. Keď sa aj farba priloží ku tvári, tak sa dá vidieť či sa hodí alebo nie, lebo fotky veľmi skresľujú.

Ako je to s dostatkom či nedostatkom kaderníkov na trhu? Je kadernícky odbor atraktívny pre mládež?

Je ťažké nájsť kaderníčky. Dnes má veľa ľudí vyskoškolské vzdelanie, ale veľa z nich nevie, čo s ním. Neviem, čím to je… Kedysi boli remeslá podceňované, celkovo na učňovské vzdelanie sa aj dnes nazerá, ako keby to bolo niečo menej. Ročne v Žiline končí okolo 27 kaderníčok a po škole sa remeslu venujú možno tri – štyri.

Aké je to po nastúpení do praxe? Ukončím školu a „padla“?

Keď človek nechce zaspať na vavrínoch, musí držať krok s tým, čo sa deje naokolo v konkurenčných salónoch a aj vo svete.

V tomto remesle nikdy človek nemôže povedať, že všetko vie, lebo to nie je pravda a nikdy nie je tak dobrý, aby nemohol byť lepší.

Školia nás firmy, s ktorými spolupracujeme, ale máme v Poľsku zastrešené aj interné školenia. Tam máme všetko – strihy, farby, účesy aj dianie vo svete.

Čo všetko si vyžaduje kadernícky odbor?

Prvoradá je manuálna zručnosť. Potom treba mať v sebe trošku estetického cítenia a predstavivosti, aby vedel kaderník určiť, čo človeku pristane. A trpezlivosť. Ale toto všetko dokáže kaderník postupne nadobudnúť, získať na školeniach, kde vidí iné pohľady, skúsenosti, mnoho štýlov… A nesmie chýbať kreativita, len ju človek musí vedieť používať.

Každý kaderník má úplne inú víziu, predstavu, úplne inú techniku strihania, úplne inak vykonáva svoju prácu. Skutočne môžu byť desiati v jednom salóne, ale každý ostrihá rovnaký strih úplne iným spôsobom. Každý sme individuálny,…

A dôležitá je aj tá sústavná práca na sebe. Zákazníci sú čím ďalej viac sčítaní, rozhľadení, zorientovaní, informovaní o novinkách.., kaderník teda musí s týmto držať krok.

Čo vás motivuje ku zvyšovaniu kvalifikácie?

Hlavne zákazník.Ten určuje náročnosť a ukazuje nám aj nedostatky.

Zákazník musí byť náročný, aby kaderník, ktorý sa mu stará o vlasy začal na sebe pracovať. Robím aj školiteľku a som rada, že sa kolegovia začali vzdelávať a navštevovať školenia. Začali sa zaujímať o osobný i profesný rast. Mám rada svojich kolegov aj z iných salónov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie