Iveta Hrabovská Rôzne

Žilinské katakomby odhalené: Ako to vyzerá pod zemou...

O tom, že podzemné priestory pod historickým centrom mesta Žilina naozaj existujú sa mohla v piatok večer presvedčiť aj verejnosť. Bratia kapucíni im sprístupnili svoje katakomby.

Žilinská turistická informačná kancelária spolu s bratmi kapucínmi organizovala večernú prehliadku podzemných priestorov. „Katakomby budú sprístupnené maximálne raz za týždeň, aby sa nenarušoval duchovný život, informovala sprievodkyňa Dana Kucháriková.

Miesta na skladovanie mŕtvych[/size][/co­lor]

Pod Kláštorom kapucínov a Kostolom Obrátenia sv. Pavla Apoštola na Mariánskom námestí videli desiatky návštevníkov najstarší zachovalý gotický portál v meste.

Pozrieť si mohli tiež „lokuly“, čo sú miesta, ktoré slúžili na pochovávanie mŕtvych. Podzemné priestory pripomínajú skôr pivnicu. Niektoré bočné uličky sú zavalené, takže nikto nevie, čo je za nimi.

Legenda o požiari[/si­ze][/color]

„Katakomby sú pôvodne pivnice meštianskych domov, ktoré sa začali stavať v 15. storočí,“ uviedla Kucháriková. Podľa jej slov boli steny katakomb pod kláštorom a kostolom zo 17. storočia pôvodne obložené drevom až do roku 1886, kedy vypukol v Žiline najväčší požiar svojho druhu.

[blockquote]Podľa známej legendy požiar zapríčinili čary veštice Agáty, ktorá žila na Mariánskom námestí. V jeden večer bolo zlé počasie a všetci ľudia ju odmietli prichýliť, lebo sa jej veľmi báli. Iba bratia jezuiti sa zmilovali a ponúkli jej na noc podzemné priestory. Práve vtedy vypukol veľký požiar a zhoreli všetky domy na Mariánskom námestí. Zachoval sa len kostol a kláštor.[/bloc­kquote] Po tom, čo oheň zničil drevený obklad, múry očerneli a odhalili i materiál, z ktorých boli postavené základy pre stavby nad nimi.

Dnes v temných chodbách badať známky vlhkosti, ktoré eliminujú otvory na povrch a vetracie šachty. Mnoho ľudí si ich na povrchu mýli s kanálmi, do ktorých hádžu špaky a odpadky.

Vstup na vlastné nebezpečnestvo[/si­ze][/color]

Podľa informácií kolaps podzemných priestorov nehrozí, napriek tomu je však vstup pre účastníkov podujatia na vlastné nebezpečenstvo. „Návštevníci pred začiatkom prehliadky podpíšu poučenie o bezpečnosti osôb pri vstupe do podzemných priestorov pod Kláštorom kapucínov,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba. **„Priestory sú tam dosť obmedzené, takže aby sa dalo voľne dýchať a pohybovať zaviedli sme limit osôb, ktoré sa musia dopredu prihlásiť,“ **doplnila Kuchariková.

Katakomby pod celým námestím?[/si­ze][/color]

O tom, kam až katakomby v Žiline siahajú sa vedú len dohady. Niektorí tvrdia, že vedú až k Budatínskemu zámku. Existujú však aj špekulácie, že katakomby pod centrom Žiliny netvoria prepojený komplex, ale len systém oddelených častí. Ak aj sú aj prepojené, je vysoká pravdepodobnosť, že sú zavalené.

Autor: Filip Lehotský Foto: Filip Lehotský

katakomby_zilina
12
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM