Správy

Žilinská samospráva s ocenením: V tomto patríme medzi TOP slovenské mestá

Za komunikáciu s obyvateľmi a pohotové reakcie na ich podnety si naše mesto vyslúžilo ocenenie Zlaté vedro.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská samospráva s ocenením: V tomto patríme medzi TOP slovenské mestá
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Samosprávami najlepšie komunikujúcimi s občanmi a najlepšie reagujúcimi na ich podnety sa v roku 2019 stali mestá Malacky a Žilina.

Žilina bodovala aj medzi veľkými mestami

V riešení podnetov od občanov poukazujúcich na podnety vo verejnom priestore sa v kategórii samospráv do 20.000 obyvateľov na druhom mieste po Malackách umiestnilo mesto Púchov a na treťom mestská časť Bratislava – Vajnory. Spomedzi samospráv, ktoré majú viac ako 20.000 obyvateľov, bolo na druhom mieste po Žiline mesto Nitra a o tretie miesto sa podelili Prievidza a mestská časť Bratislava – Ružinov.

Kým prvé miesta boli rovnaké aj v druhej oceňovanej oblasti – komunikácie samospráv s občanmi a úplnosti ich odpovedí – zo samospráv do 20.000 obyvateľov najlepšie komunikovali s občanmi Ivanka pri Dunaji a Dolný Kubín. Zo samospráv, ktoré majú viac obyvateľov, to boli Prievidza a Dubnica nad Váhom.

Ocenenia Zlaté vedro odovzdali samosprávam v utorok predstavitelia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý prináša web a mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, prostredníctvom ktorej môžu občania samosprávam jednoducho nahlásiť podnety na zlepšenie verejného priestoru. Systém bol spustený v roku 2010 a funguje už v 150 obciach a mestách na Slovensku. V roku 2019 ľudia prostredníctvom neho nahlásili 18.665 podnetov. Najviac z nich sa týkalo stavu ciest a chodníkov, zelene a životného prostredia.

Mesto chce zosúladiť komunikáciu s obyvateľmi

„Kanálov, ktorými prichádzajú podnety, je veľmi veľa. Občania s primátorom a starostami komunikujú osobne, mailom či cez sociálne siete,“ hovorí primátor Žiliny Peter Fiabáne. V meste preto pracujú na zosúladení a zjednotení komunikačných kanálov. Za najväčší problém Žiliny Fiabáne považuje dopravu a kvalitu verejného priestoru, a tiež to, že správa verejného priestoru, teda údržba chodníkov, zelene a ďalšie, je rozdelená medzi šesť alebo sedem spoločností.

„Máme na stole projekt samostatného mestského podniku služieb, ktorý bude zabezpečovať celú túto agendu sám z pozície mesta a nie externým dodávateľom,“ priblížil primátor.

V roku 2019 sa do aplikácie Odkaz pre starostu zapojilo 25 nových samospráv a preložili ju aj do maďarčiny. Vznikol tiež systém pre samosprávy Odkaz pre starostu PRO, ktorý im pomáha s efektivitou.

Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM