Jozef Legéň Správy

Takto vojna a holokaust zmenili Žilinu: Z 3000 Židov sa do mesta vrátilo len 650

Kým pred 2. svetovou vojnou v Žiline žilo až 3000 Židov, po vojne sa ich už množstvo späť do mesta nevrátilo. Viacerí z nich sa stali obeťami holokaustu. Mesto si aj tento rok uctilo ich ale aj ďalších umučených Židov smútočnou tryznou.

Ilustračný obrázok k článku Takto vojna a holokaust zmenili Žilinu: Z 3000 Židov sa do mesta vrátilo len 650
Zdroj: Dnes24.sk

Obete holokaustu si v Žiline uctili smútočnou tryznou za 6 miliónov umučených Židov počas 2. svetovej vojny na židovskom cintoríne a pietnym aktom pri pamätníku „Cesta bez návratu“ za účasti veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku Alexandra Ben-Zviho.

Vojna zmenila židovskú komunitu

Predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavol Frankl pripomenul, že tryzna sa na židovskom cintoríne koná od skončenia druhej svetovej vojny a pietny akt na mieste zberného tábora od roku 2004.

Vojnové udalosti podstatne zmenili židovskú komunitu v Žiline. Pred druhou svetovou vojnou tu žilo 3000 Židov. Po vojne sa vrátilo 650 až 700, ale väčšina z nich sa v období 1945 – 1949 vysťahovala. Po tomto období tu žilo okolo 200 Židov. Tým pádom, že nás bolo podstatne menej, nemohli sme, samozrejme, držať zvyklosti. Nemohli sme mať dve synagógy, nemohli sme mať spolky, ktoré tu boli. Celá činnosť komunity sa obmedzila na občasné bohoslužby a na pochovávanie,“ povedal Frankl.

Stretnutia tých, ktorí prežili holokaust

Podotkol, že žilinská židovská komunita má v súčasnosti 52 členov. „Sú to ľudia nielen zo Žiliny, ale aj z blízkeho okolia. My máme de facto už krajskú pôsobnosť. Ale väčšina ľudí je zo Žiliny. Stretnutia rodákov sme začali robiť pred 17 rokmi. Vtedy tí, čo prežili holokaust, boli statní sedemdesiatnici. Dnes, pokiaľ ešte žijú, sú to ľudia okolo deväťdesiatky. Takže podstatne ťažšie prídu z Izraela, Spojených štátov, z Austrálie. Odchádzajú a je ich čím ďalej menej,“ dodal Frankl.

Pamätník na mieste deportačného tábora

Pamätník „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov.

„Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární – nie na mestskom pozemku – lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila. Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo Mesto Žilina na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí na mieste zberného tábora na Závodskej ceste v Žiline,“ uviedol hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.

foto: Mesto Žilina

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM