Futbal Šport

Žilina si skomplikovala boj o Európu: Od Slovana inkasovala poriadny debakel

Šiestou prehrou v poradí si futbalisti MŠK Žilina skomplikovali vyhliadky na zisk miestenky v predkole Európskej ligy.

Ilustračný obrázok k článku Žilina si skomplikovala boj o Európu: Od Slovana inkasovala poriadny debakel

V sobotnom zápase 8. kola Fortuna ligy 2018/2019 v nadstavbovej skupine o titul zvíťazili futbalisti majstrovského ŠK Slovan Bratislava nad MŠK Žilina presvedčivo 6:2. Hetrikom sa zaskvel slovinský útočník Andraž Šporar.

Zverenci Martina Ševelu po predchádzajúcich ligových zaváhaniach s Dunajskou Stredou (0:1) a Ružomberkom (2:3) zabodovali naplno. Ich súper si pripísal šiestu prehru za sebou a skomplikoval si vyhliadky na zisk miestenky v predkole Európskej ligy.

Duel so Žilinou bol súčasťou osláv 100. výročia najúspešnejšieho slovenského klubu, ktorý vznikol 3. mája 1919. Fanúšikovia Slovana si na Tehelné pole našli cestu v hojnom počte a po bohatom sprievodnom programe sa tešili aj na kvalitné futbalové predstavenie.

Už v 3. minúte ich prvýkrát rozjasal Šporar, ktorý potrestal Anangovu nevydarenú „malú domov“ hruďou. Po nej sa lopta odrazila od brvna žilinskej bránky priamo pred slovinského bombardéra a ten ju pohodlne z pár krokov poslal do bránky – 1:0. V ďalšom priebehu sa hra viac odvíjala na žilinskej polovici ihriska, lenže k ohrozeniu Holeca sa ofenzíva Slovana dlhé minúty nevedela dostať. Žilina sa prihlásila o slovo po polhodine, Greif však nebezpečnú situáciu vyriešil vytlačením lopty na roh. O chvíľu zahrmelo na opačnej strane, keď Holman zužitkoval center Suchockého a strelou do vinkla nedal Holecovi šancu – 2:0. Hostia odpovedali delovkou Škvarku, ktorá v 38. minúte „lízla“ brvno. V 42. minúte domáci trojlístok nezakončil nádejný rýchly brejk gólom, Šporarova strela minula pravú žrď. Ujal sa však exportný „kúsok“ Dražiča, ktorý halfvolejom zvýšil už na 3:0 pre majstra.

Žiline sa v 50. minúte podarilo znížiť, keď sa o ďalší pekný futbalový moment postaral Gamboš – 3:1. Lenže už onedlho upravil na trojgólový rozdiel s chuťou hrajúci Šporar. Hostia ani za výrazne nepriaznivého stavu nezložili zbrane a v 75. minúte zásluhou striedajúceho Valla znížili na 2:4. V 80. minúte zavŕšil Šporar hetrik a dostal sa na métu 26 presných zásahov v tomto ligovom ročníku. Od vyrovnania streleckého rekordu Róberta Semeníka zo sezóny 1995/1996 ho delia tri presné zásahy, hrajú sa ešte dve kolá. Vysoký triumf Slovana nad „šošonmi“ spečatil v 83. minúte Moha.

Martin Ševela, tréner Slovana: „Z našej strany to bolo výborné futbalové predstavenie. Andraž bol opäť na správnom mieste, po suchotách sa nadýchol a priblížil sa ku gólovému rekordu ligy. Urobíme všetko, aby sa mu ho podarilo prekonať. Pokiaľ to však nevyjde, nebudeme z toho robiť tragédiu. Celé mužstvo by som zhodnotil veľmi dobre, boli sme kompaktní v defenzíve a dobre sme prehusťovali stred poľa, strelili sme krásne góly. Sme radi, že sme oslávili storočnicu takýmto spôsobom. Z našej strany veľká spokojnosť.“

Jaroslav Kentoš, tréner Žiliny: „Zápas sme začali hrubou individuálnou chybou, ktorou sme súpera posadili na koňa. Celá naša stratégia sa zrútila. Potom sme boli aktívnejší na lopte, ale Slovan si strážil strednú zónu a vyrážal do protiútokov. Celý zápas sme mali problémy s rýchlymi protiútokmi súpera, naša hra v obrane bola veľmi zlá. Šesť prehier za sebou možno nazvať výsledkovou krízou.“

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 6:2 (3:0)

Góly: 3., 58. a 80. Šporar, 32. Holman, 43. Dražič, 83. Moha – 50. Gamboš, 75. Vallo. ŽK: Holman, Ljubičič (obaja Slovan). Rozhodovali: Glova – E. Weiss, Bobko, 12.533 divákov.

Zostavy:

• Slovan: Greif – Medveděv (10. Apau), Guzmics, Bajrič, Suchockij – Ljubičič – Čavrič (75. Strelec), Dražič, Holman (69. Nono), Moha – Šporar
  • Žilina: Holec – Anang, Kaša, Králik, Sluka – Gamboš, Myslovič (84. Bernát) – Mihalík (67. Vallo), Škvarka, Diaz – Boženík (74. Balaj)