Kultúra

Žilina ožije architektúrou: Skočte do Považského múzea, oplatí sa

Na výstave uvidíme panely všetkých prihlásených, nominovaných a ocenených architektonických diel v zámej súťaže CE-ZA-AR.

Ilustračný obrázok k článku Žilina ožije architektúrou: Skočte do Považského múzea, oplatí sa
Zdroj: TASR

Popularizovať v regióne význam architektúry pre kultúrne a životné prostredie je zámerom desiateho ročníka výstavného projektu „Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia 2020“. V Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline predstaví diela architektúry od 14. februára do 22. marca. Informovala o tom galerijná pedagogička PGU Veronika Kubišová.

,,Projekt pripravujeme v spolupráci so Slovenskou komorou architektov a Spolkom architektov Slovenska, vďaka ktorému prezentujeme architektonické diela z minuloročných celoslovenských súťaží aj diela úspešných architektov z regiónu. Tento rok to bude žilinská architektka Ľubica Brunová-Koreňová. Špeciálne pre jubilejný desiaty ročník projektu sme pripravili aj prezentáciu tvorby architekta z Ostravy Václava Filandra," uviedla Kubišová.

Do osemnásteho ročníka architektonickej súťaže Slovenskej komory architektov CE-ZA-AR 2019 sa prihlásilo 100 návrhov. ,,Medzinárodná odborná porota vyhodnotila 18 nominácií v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a Fenomény architektúry. Patrón architektúry je udelený ako ocenenie za osobitý prínos pre rozvoj architektúry. Rovnako bola udelená aj Cena verejnosti. Na výstave prezentujeme panely všetkých prihlásených, nominovaných a ocenených architektonických diel," doplnila Kubišová.

,,Spolok architektov Slovenska každoročne udeľuje prestížnu Cenu Dušana Jurkoviča za výnimočné architektonické dielo na Slovensku. Medzinárodná odborná porota udelila hlavnú cenu a štyri nominácie z prihlásených architektonických diel. Všetky z nich prezentujeme na tohtoročnej výstave," dodala galerijná pedagogička PGU s tým, že Cenu Emila Belluša udelilo Prezídium Spolku architektov Slovenska za celoživotné dielo historičke architektúry Kláre Kubičkovej.

Pripomenula, že Cenu Prof. Martina Kusého za prezentáciu architektúry a architektonického diela udeľuje Spolok architektúry Slovenska od roku 2003. ,,Odborná porota rozhodla o udelení dvoch cien za pozoruhodnú sústavnú publicistickú, popularizátorskú, osvetovú, editorskú a žurnalistickú činnosť a za výnimočný počin v týchto oblastiach Petrovi Miklošovi a občianskemu združeniu Čierne diery," uzavrela Kubišová.

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie