Samospráva

Mestskí poslanci schválili pôžičku od štátu za vyše 2 milióny eur: Kde budú použité?

Návratnú finančnú výpomoc z Ministerstva financií (MF) SR vo výške 2,047 milióna eur ako kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb schválili poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline na pondelňajšom zasadnutí prostredníctvom videokonferencie.

Ilustračný obrázok k článku Mestskí poslanci schválili pôžičku od štátu za vyše 2 milióny eur: Kde budú použité?
Zdroj: TASR

Rozhodli sme sa túto príležitosť využiť, pretože ide o mimoriadne výhodnú bezúročnú pôžičku. Takéto podmienky nám dnes nikto nedá. Na druhej strane, výpadok mesta je reálne 2,047 milióna eur a tieto peniaze môžeme použiť spätne na vyúčtovanie vecí, ktoré sme v tomto roku minuli. A časť prostriedkov, spolu s ostatnými nevyčerpanými, sa bude presúvať do budúcoročného rezervného fondu. Tu ich chceme použiť predovšetkým na investičné výdavky,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Bežné financovanie

Poskytnuté prostriedky chce mesto využiť podľa Miškovčíka, hovorcu mesta, najmä na financovanie bežných výdavkov, správu a údržbu pozemných komunikácií, verejných priestranstiev a verejnej zelene.

Úverová zaťaženosť Žiliny v pomere k bežným príjmom predchádzajúceho rozpočtového roka bude po prijatí pôžičky na úrovni 27,31 percent. Poslanci pôžičku schválili aj po kladnom odporúčaní hlavnej kontrolórky mesta, ktorá skonštatovala, že samospráva má dostatočnú rezervu na prijatie návratnej finančnej výpomoci,“ uviedol hovorca mesta.

7 ročná splatnosť

Výpomoc určená na financovanie výkonu samosprávnych pôsobností môže byť v zmysle pravidiel poskytnutá na základe žiadosti maximálne do výšky výpadku dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020.

Splatnosť je sedemročná v rovnomerných ročných splátkach, pričom prvá splátka bude uhradená v roku 2024. Dôvodom odkladu splátok, ako aj ich rozloženie v čase, je konsolidácia príjmov na výkon samosprávy negatívne ovplyvnených pandémiou nového koronavírusu, vysvetlil Miškovčík.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM