Barbara Dallosová Správy

Žilina ako ČERVENÝ okres: Kedy mať rúško a čo platí pre reštaurácie či svadby?

Od pondelka sa budeme musieť riadiť prísnejšími pravidlami. Okres Žilina si pohoršil a v COVID automate prešiel z oranžovej do červenej fázy.

Ilustračný obrázok k článku Žilina ako ČERVENÝ okres: Kedy mať rúško a čo platí pre reštaurácie či svadby?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Od pondelka (20. 9.) budú podľa COVID automatu v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, štyri okresy. V oranžovej farbe, teda v stupni ostražitosť, bude 44 okresov. V prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe, bude 27 okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, budú štyri okresy. Vláda SR na svojom štvrtkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Medzi okresy, ktoré si pohoršia, patrí aj ten žilinský. Od pondelka prechádza z oranžovej do červenej fázy, teda do 1. stupňa ohrozenia. To prinesie obyvateľom sprísnené pravidlá v niekoľkých oblastiach.

V rámci Žilinského kraja budú v červenej fáze tiež okresy Bytča a Martin.

Prevádzkovatelia služieb, galérie, organizátori podujatí či obradov si môžu vybrať z troch režimov. Podľa nich potom určuje prísnosť opatrení. Ide o režimy základ – všetci návštevníci bez rozdielu, OTP – očkovaní, testovaní a návštevníci po prekonaní COVID-19 a kompletne zaočkovaní – len návštevníci po oboch dávkach vakcíny.

Pravidlá pre červené okresy

Rúška a respirátory

V červených okresoch je povinné nosenie respirátora v interiéri a rúška v exteriéri na hromadných podujatiach (HP) pre vzdialenosť menšiu než 2 metre. Pre nosenie rúšok a respirátorov platí niekoľko výnimiek, ako napríklad deti do 6 rokov či osoby s rôznym rozsahom postihnutia.

Interiéry, reštaurácie
Pre režim OTP a základný režim v obchodoch a pre služby platí, že na 15 štvorcových metrov (m2) môže byť maximálne jeden zákazník. Pre reštaurácie v režime kompletne zaočkovaných a režime OTP platí, že v interiéri môžu byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozstupy. Exteriér je bez obmedzení.

Pre základný režim platí okienkový predaj, zostáva tiež zachovaný rozvoz.

TAXI, galérie
Pre taxi služby v červených okresoch platí, že v jednom rade môžu byť maximálne dve osoby vrátane vodiča. Samozrejmosťou je rúško, pravidelné vetranie a dezinfekcia po každom klientovi.

Kompletne zaočkovaní sa do múzeí, galérií, výstavných siení či knižníc v červených okresoch dostanú bez obmedzení. Pre režim OTP platí, že na hromadných prehliadkach môže byť do desať osôb. Pre režim základ sa môžu konať individuálne prehliadky, na 15 m2 môže byť iba jeden návštevník.

Ubytovanie
Ubytovacie zariadenia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. Pre režim OTP platí, že na jednej samostatnej izbe môžu byť maximálne dve dospelé osoby zo spoločnej domácnosti alebo členovia jednej domácnosti.

Ubytovanie pre základný režim je zakázané.

Obrady (sobáš, krst, pohreb, a pod.)

Obrady sú povolené s podmienkou dodržania kapacity pre jednotlivé protokoly. V režime základ je maximum 10 osôb s povinným zoznamom účastníkov. V režime OTP môže byť obrad zaplnený na 25 %, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150 osôb, takisto s povinným zoznamom účastníkov. V režime kompletne zaočkovaní môžu obrady fungovať bez limitných obmedzení.

Svadby, kary, oslavy, večierky a pod.

Spomenuté podujatia sú povolené len v režimoch OTP a kompletne zaočkovaní. Pre OTP platí kapacitné obmedzenie maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri s povinným zoznamom účastníkov. V režime kompletne zaočkovaní je to maximálne 50 ľudí v interiéri a 80 v exteriéri, rovnako s povinným zoznamom zúčastnených.

Kompletné znenie pravidiel platiacich pre červené okresy vrátane výnimiek nájtede na webe automat.gov.sk.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska a zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM