Iveta Hrabovská Iné športy

Z Južnej Kórey si priniesli zlato a bronz: Úspešní olympionici z nášho kraja

Na Svetovej zimnej špeciálnej olympiáde v Južnej Kórei – Pyeong Chang 2013 reprezentovali Žilinský samosprávny kraj a Slovensko aj Vladimíra Vančová, klientka Domova sociálnych služieb Méta v Martine a Roman Pollák, ktorý je klientom Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Tvrdošíne.

Ilustračný obrázok k článku Z Južnej Kórey si priniesli zlato a bronz: Úspešní olympionici z nášho kraja
Foto: Iveta Hrabovská

Obaja si priniesli z Južnej Kórei vzácne kovy, keď Roman Pollák získal v behu na lyžiach dve bronzové medaily a Vladimíra Vančová si z olympiády priniesla úspech v podobe zlatej medaily v kategórii bežeckého lyžovania na 500 m.

Aj napriek hendikepu športuje

Úspešná olympionička je talentovanou športovkyňou a úspechy má v zimných aj letných športoch. V letných športoch rada pláva, a to i na podujatiach v SR. V zimných športoch preteká v zjazdovom a bežeckom lyžovaní. Už v roku 1997 si doniesla zo Svetovej zimnej špeciálnej olympiády v Nagane dve strieborné medaile zo slalomu a zjazdu mierne pokročilých.

„Dnes sa môžeme tešiť z úspechu aj v bežeckom lyžovaní, Vlaďka získala v Južnej Kórei zlatu medailu na 500 m. Za dosiahnuté úspechy patrí vďaka i jej rodine, no najmä mame, ktorá s ňou športuje vo voľnom čase. Aj napriek hendikepu Vlaďka prekonáva samu seba a víťazí. Svojimi športovými výkonmi nám robí radosť i dobré meno,“ povedala riaditeľka DSS Méta v Martine Eva Kyselová.

Bežkovať sa učil na ihrisku v Domove

Dvojnásobný medailista a aktívny bežkár Roman Pollák je klientom Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Tvrdošín od júna roku 1988.

„Roman je športovo nadaný, veselý a komunikatívny muž. Bežkovať sa začal učiť od roku 2007 na ihrisku nášho zariadenia. Jeho osobnou trénerkou už päť rokov vedúca sociálno–terapeutického úseku nášho pracoviska Sylvia Paliderová,“ informovala riaditeľka zariadenia Anna Žuffová.

Roman Pollár sa vo februári roku 2008 prvý krát zúčastnil na Zimných národných pretekov v bežeckom lyžovaní v Kremnici. Disciplína ho zaujala, začal sa tejto športovej disciplíne viac venovať, trénovať, zlepšovať si techniku bežkovania. O dva roky sa zúčastnil Národných pretekov špeciálnych olympiád v bežeckom lyžovaní opäť v Kremnici a tentoraz vyhral a získal 2 zlaté medaily vo svojej kategórii na 50m a 100m muži. Na základe týchto výsledkov bol nominovaný na Svetovú zimnú špeciálnu olympiádu v Južnej Kórei.

„Obaja úspešní športovci sú veľkým príkladom toho, ako je možné napriek hendikepu rozvíjať svoj talent a víťaziť na vrcholných podujatiach. Chcem im poďakovať za ich zanietenú, oduševnenú a dôstojnú reprezentáciu nášho kraja a Slovenska na Svetovej zimnej špeciálnej olympiáde v Južnej Kórei,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Rýchle správy

Najčítanejšie