Igor Petrík Správy

V Žiline si uctili obete holokaustu: Na mieste bývalého zberného tábora

V Žiline, na mieste bývalého zberného tábora pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých koncentračných táborov, si uctili obete holokaustu. Pietnej spomienky sa okrem viceprimátora Žiliny zúčastnili aj predstavitelia Židovskej náboženskej obce v Žiline.

Ilustračný obrázok k článku V Žiline si uctili obete holokaustu: Na mieste bývalého zberného tábora
Zdroj: Dnes24.sk

Dnešnou (28. 6.) pietnou spomienkou pri pamätníku Cesta bez návratu na Závodskej ceste v Žiline si verejnosť uctila obete holokaustu. „Pietnej spomienke predchádzala smútočná tryzna, ktorá sa konala v Obradnej sieni na Židovskom cintoríne v Žiline. Hostia si pripomenuli aj život Arieho Kleina, ktorý bol autorom myšlienky vybudovania pamätníka Cesta bez návratu a čestným občanom mesta Žilina,“ priblížil Pavol Čorba, hovorca mesta.

Ako dodal, pamätník Cesta bez návratu sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. Pamätník vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí.

„Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární, nie na mestskom pozemku, lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila,“ dodal hovorca.

„Z týchto miest boli počas 2. svetovej vojny tisícky našich židovských spoluobčanov násilím deportovaní do nacistických táborov smrti. Narodili sme sa do tohto sveta, aby sme v ňom spoločne žili v mieri, nie aby sme sa navzájom vraždili,“ povedal vo svojom príhovore Patrik Groma, prvý zástupca primátora mesta Žilina.

Spomienky na obete holokaustu sa zúčastnili veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Štrba, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl a riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavel Mešťan. Dôstojnosť spomienky umocnila čestná stráž vojakov zo žilinského 5. pluku špeciálneho určenia a vystúpenie Speváckeho zboru Máj a Občianskeho združenia Chevra.

Foto: mesto Žilina

V Žiline si uctili obete holokaustu
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM